Synthesis and investigation of in vitro anti-inflammatory effect of novel ibuprofen-based compounds
Ibuprofen temelli yeni bileşiklerin sentezi ve in vitro anti-inflamatuvar etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 884689
  2. Yazar: BAŞAK TÜRK ERBUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİÇ KÖKSAL AKKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bağışıklık sisteminin sürekli aktivasyonu ile karakterize edilen kronik inflamasyon, artrit, astım, kardiyovasküler hastalıklar ve hatta nörodejeneratif bozukluklar gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Non steroid anti-inflamatuar ilaçlar; inflamasyonu, ağrıyı azaltmaları ve ateşi düşürmeleri nedeniyle kronik inflamasyon tedavisinde yaygın olarak tercih edilmektedir. Ancak NSAİİ'lerin uzun süreli kullanımı veya aşırı kullanımı gastrointestinal ülser, kanama ve böbrek hasarı gibi yan etkilere yol açabilir. Bu nedenle, bu alanda yan etkileri azaltılmış ve etkili yeni ilaç moleküllerinin geliştirilmesi önemli bir araştırma alanı olmaya devam etmektedir. Çalışmada, nonsteroidal bir ilaç olan ve yaygın bir şekilde kullanılan ibuprofenden yola çıkılarak bir dizi ibuprofen temelli 1,2,4-triazol-3-tiyon tasarlanmış ve sentezlenmiştir. Elde edilen bileşiklerin karakterizasyonu fizikokimyasal ve spektral analizlerle doğrulanmıştır. In vitro çalışmalarda indometazin ve ibuprofen referans olarak kullanılmıştır.Tüm bileşikler güvenli dozlarında nitrit inhibisyon kapasitesi için test edilmiştir. MTT deneyi, 10 µM ve 100 µM başlangıç konsantrasyonları kullanılarak RAW 264.7 hücre hattı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Nitrit inhibisyon deneyi sonucunda ön elemeyle, kontrole (LPS) kıyasla %50'den fazla nitrit inhibisyonu gösteren on beş bileşik (6a, 6b, 6c, 6f, 6i, 6l, 6m, 6n, 6o, 6p, 6r, 6u, 6v, 6x, 6z) iNOS, TNF-α, IL-6 inhibisyon deneyleri için seçilmiştir. LPS ile aktive edilmiş RAW 264.7 hücrelerindeki inhibition deney çalışmalarına göre özellikle 6o ve 6p bileşikleri birden fazla hedefe etki ederek mükemmel anti-enflamatuar aktivite sonuçları göstermiştir. Moleküllerin anti-enflamatuar aktivitesi, iNOS enzimi (PDB ID: 3E7G) ve TNF-α proteininin (PDB ID: 5MU8) bağlanma bölgesindeki“docking”simülasyonları ile daha da desteklenmiştir.“Docking”çalışmaları, bileşiklerin her iki yapıyla da H- bağları ve aromatik etkileşimlerle ilgili eş-kristalize ligandlara benzer bir bağlanma pozu oluşturduklarını öngörmüştür. 6o ve 6p bileşikleri, in vitro biyolojik test sonuçlarıyla uyumlu olan en iyi bağlanma pozisyonlarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic inflammation, characterized by persistent activation of the immune system, can lead to various health problems such as arthritis, asthma, cardiovascular disease and even neurodegenerative disorders. Non-steroidal anti-inflammatory drugs are widely preferred in the treatment of chronic inflammation due to their ability to reduce inflammation, pain and fever. However prolonged or excessive use of NSAIDs can lead to adverse effects such as gastrointestinal ulcers, bleeding and kidney damage. Therefore, the development of new effective drug molecules with reduced side effects in this area remains an important area of research. Ibuprofen which is widely used as a nonsteroidal drug was chosen as a starting point then, a series of ibuprofen-based 1,2,4-triazole-3-thiones were designed and synthesized. Characterization and identification of obtained compounds were confirmed by the determination of physicochemical and spectral analysis. In vitro studies, indomethacin and ibuprofen were used as references. All the compounds were tested for nitrite inhibition capacity in their safe doses. The MTT assay was carried out on the RAW 264.7 cell line using initial concentrations of 10 µM and 100 µM. In the result of the nitrite inhibition assay, fifteen compounds showed more than 50% nitrite inhibition (6a, 6b, 6c,6f, 6i, 6l, 6m, 6n, 6o, 6p, 6r, 6u, 6v, 6x, 6z) compared to control (LPS) were selected for further iNOS, TNF-α, IL-6 inhibition assays. According to inhibition assay studies in LPS-induced RAW 264.7 cells, especially the compounds 6o and 6p showed excellent anti-inflammatory activity results by acting on multiple targets. The anti-inflammatory activity of the molecules was further supported by docking simulations in the binding site of iNOS enzyme (PDB ID: 3E7G) and TNF-α protein (PDB ID: 5MU8). Docking studies predicted compounds to interact with both structures through H-bonds and aromatic interactions generating a binding pose similar to the corresponding co-crystallized ligands. Compounds 6o and 6p showed the best binding poses which are compatible with in vitro biological test results.