Yenidoğan konjenital/doğumsal hipotiroidi olgularında trioid fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of trioid functions in neonatal congenital hypothyroidism cases
- Tez No: 687940
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Van ilinde üniversite hastanesinde konjenital hipotiroidi tanısı alan olguların klinik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı Anabilim Dalı'nda Ocak 2015- Nisan 2021 tarihleri arasında konjenital hipotiroidi tanısı ile izlenen 0-30 günlük 87 yeni doğanın dosyasının retrospektif olarak incelenmesi ile gerçekleştirilmiş, kesitsel tipte bir çalışmadır Bulgular: Olguların %66,7'si kız, ortalama hipotiroidi tanı yaşı 11,7 ± 6,4 gündü. Birinci gün ortalama TSH değeri 35,2 ± 31,7 mIU/L, fT4 ortalaması 0,7 ± 0,3 ng/dL, 15. gün TSH değeri 32,7 ± 30,7 mIU/L, fT4 ortalaması 0,9 ± 0,4 mg/dL idi. Olguların %18,4'ünün tiroid USG sonucu yokken, tiroid USG sonucu %41,4 hipoplazik, %2,3 agenezi, %37,9 normaldi. Doğum ağırlığı 1500 gr'ın altında olanların ve doğum haftası 32'nin altında olanların 1 ve 5.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the clinical features of cases diagnosed with congenital hypothyroidism in a university hospital in Van. Method. This cross-sectional study was carried out by retrospectively examining the files of 87 newborns, 0-30 days old, who were followed up with the diagnosis of congenital hypothyroidism in Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaşı Medical Center, Department of Pediatrics between January 2015 and April 2021. Results. 66.7% of the cases were girls, and the mean age at diagnosis of hypothyroidism was 11.7 ± 6.4 days. The mean TSH value on day 1 was 35.2 ± 31.7 mIU/L, fT4 0.7 ± 0.3 ng/dL, the mean TSH value on day 15 was 32.7 ± 30.7 mIU/L, and fT4 0.9 ± 0.4. While 18.4% of the cases did not have thyroid USG, thyroid USG results were 41.4% hypoplasia, 2.3% agenesis, 37.9% normal. While the 1st and 5th minute APGAR scores were statistically significantly lower in those with a birth weight of less than 1500 g and a week of birth below 32, the frequency of drug use and the incidence of disease in their mothers (surfactant, ampicillin, gentamicin) were higher.