Bey' bi'l-vefa ve Osmanlı uygulamasındaki yeri
Bai bi'l-wafa and its place in Ottoman practice
  1. Tez No: 687939
  2. Yazar: AHMET HARUN BİLGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışmanın maksadı, bey' bi'l-vefa sözleşmesinin menşeini ve doğduğu hukuki zemini ortaya koyduktan sonra kuruluşunu, hükümlerini, nihayet sona ermesini ele almaktır. Birinci bölümde bey' bi'l-vefanın doğduğu tarihi ve hukuki zemin tasvir edilmiş, sözleşmenin hukuki tanımı verildikten sonra hukukçularca nasıl değerlendirildiği ve etrafında hangi görüşlerin şekillendiği açıklanmıştır. İkinci bölümde sözleşmenin unsurları ve hukuka uygun olarak kurulması için her bir unsurda bulunması gereken şartlara temas edilmiştir. Üçüncü bölümde ise sözleşmeden doğan hak ve yükümlülükler sayıldıktan sonra sözleşmenin sona erme biçimleri ortaya konmuştur. Çalışmamızda bey' bi'l-vefanın yalnızca nazarî yönüne değil, İstanbul Kadı Sicillerinden faydalanılarak her bir başlık altında uygulamaya yansıyan şekli de ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to exhibit the establishment, provisions, and termination of bai bi'l-wafa (contract of sale with right to repurchase), after revealing its origin and legal basis. In the first part, the historical and legal grounds on which bai bi'l-wafa arose are described. After the legal definition of the contract is given, how it is evaluated by jurists and what views are shaped around it are explained. In the second part, the elements of bai bi'l-wafa and the conditions necessary for the contract to be established lawfully are discussed. In the third part, after counting the rights and obligations arising from bai bi'l-wafa, the types of its termination are presented. In our study, not only the theoretical aspect of bai bi'l-wafa is set forth, but also the forms reflected in the application are shown under each heading by making use of the Istanbul Kadi Registers.