Ameliyathane hemşiresinin kalp cerrahisi öncesi ziyaretinin anksiyete ve ağrı yönetimi üzerine etkisi
The effect of the visit of the operating room nurse before cardiac surgery on anxiety and pain management
  1. Tez No: 687971
  2. Yazar: NURGÜL ARPAG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER DENİZ ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Açık kalp cerrahisinde, hastaların ameliyat öncesi cerrahi anksiyete düzeyinin yüksek olduğu, cerrahi girişime ilişkin sternotomi retraksiyonu, toraks ve mediasten drenleri ile greft insizyonlarının hastalarda şiddetli ağrı kaynağı olduğu bilinmektedir. Kardiyak Cerrahi İçin Hızlandırılmış İyileşme protokollerinde bildirilen, kalp cerrahisi hastalarında anksiyete düzeyi ve opioid kullanımının azaltılmasına yönelik öneriler bakımından, randomize olmayan gruplarda, ön test son test kontrol gruplu tasarım ile yarı deneysel olarak gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı, kardiyopulmoner bypass yöntemi ile kalp ameliyatı geçirecek olan hastaların, ameliyathane hemşiresi tarafından ameliyat öncesi ziyaretinin, ameliyat sonrası anksiyete düzeyi, ağrı şiddeti ve sıklığı, analjezik kullanım türü, dozu ve sıklığı üzerine etkilerini belirlemektir. Araştırma bir Vakıf Üniversitesi Hastanesi'nin Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı'nda, 20 Ağustos 2020-15 Nisan 2021 tarihleri arasında 64 hasta ile gerçekleştirildi. Veriler Durumluk-Sürekli Anksiyete Ölçeği, Tanıtıcı Bilgiler, Ağrı ve Analjezik Kayıt Formu ile toplandı. Hastalarda ameliyat öncesi Durumluk-Sürekli Anksiyete Ölçeği ve sonrası Durumluk Anksiyete Ölçeği ile anksiyete düzeyi değerlendirildi. Deney grubundaki hastalar ameliyat öncesi gün, deneyimli ve eğitim verilen ameliyathane hemşiresi tarafından ziyaret edilerek bilgilendirme yapıldı. Hastaların ameliyat sonrası sözlü ve/veya sözsüz ilk ifadesi ile başlatılan ağrı sıklığına, şiddetine ve ameliyat sonrası kullanılan analjeziklere ilişkin kayıtların izlemi ilk 72 saatlik zaman aralığında yapıldı.
Özet (Çeviri)
In open heart surgery, it is known that patients have a high level of preoperative surgical anxiety, and sternotomy retraction, thoracic and mediastinal drains and graft incisions related to surgical intervention are the sources of severe pain in patients. The aim of this quasi-experimental study, which was carried out with the pre-test post-test control group in non-randomized groups, is to determine the effect of the preoperative visits of the operating room nurse on the level of anxiety, pain intensity and frequency, analgesic type, dose and frequency of use in patients who will undergo open heart surgery. The research was carried out in a Foundation University Hospital, Department of Cardiovascular Surgery, with 64 patients between August 20, 2020 and April 15, 2021. Data were collected with the State-Trait Anxiety Inventory, introductory information form, pain and analgesic record form. Anxiety levels were evaluated with the State-Trait Anxiety Inventory preoperatively and after the surgery. The patients in the experimental group were visited and informed by the experienced and trained operating room nurse the day before the operation. The records regarding the frequency and severity of pain initiated by the verbal and/or nonverbal first expression of the patients after the surgery and the analgesics used after the surgery were followed up in the first 72 hours.