Lise öğrencilerinin din kültürü ve ahlak bilgisi dersine yönelik tutumları ile diğerkâmlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relationship between the attitudes of high school students towards the rcmk course and their altruism levels
- Tez No: 687972
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) dersine yönelik tutumları ile diğerkâmlık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla araştırmada, öğrencilerin DKAB dersine yönelik tutumları ile diğerkâmlık düzeyleri üzerinde etkili olabileceği düşünülen cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü, başarı durumu, öğretmeni sevme durumu ve dindarlık düzeyi olmak üzere toplam altı bağımsız değişken ele alınmıştır. Araştırmanın öreneklemini, Samsun İli İlkadım ve Atakum İlçelerindeki Samsun Anadolu Lisesi, Aziz Atik Fen Lisesi, Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi ile Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 2019-2020 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 701 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, DKAB Dersi Tutum Ölçeği, Diğerkâmlık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Anketi ile toplanarak SPSS Paket Programıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde t-testi, ANOVA, Kruskal Wallis H, Mann Whitney U, korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, öğrencilerin DKAB dersine yönelik tutumları cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösterirken; sınıf düzeyine, okul türüne, başarı durumuna, öğretmeni sevme durumuna ve dindarlık düzeyine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Diğerkâmlık düzeyleri açısından elde edilen bulgularda ise, cinsiyete, sınıf düzeyine, okul türüne, başarı durumuna, öğretmeni sevme durumuna ve dindarlık düzeyine göre diğergâmlık düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Öğrencilerin DKAB dersine yönelik tutumları ile diğerkamlık düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu; DKAB dersine yönelik tutumun diğerkamlık düzeyini anlamlı olarak yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the attitudes of high school students towards the Religious Culture and Moral Knowledge (RCMK) course and their altruism levels is analyzed. For this aim, in the research; a total of six independent variables including gender, class level, school type, success status, teacher liking, and level of religiosity, which are thought to be effective on students' attitudes towards the RCMK course and their altruism levels, were discussed. He sample of the research consists of 701 high school students studying at Samsun Anatolian High School, Aziz Atik Science High School, Atakum Anatolian Imam Hatip High School, and Atakum Vocational and Technical Anatolian High School operating in Samsun Province Ilkadim and Atakum Districts in the 2019-2020 academic year. The data of the research were collected with RCMK Lesson Attitude Scale, Altruism Scale, and Personal Information Questionnaire and analyzed with SPSS Package Program. In the analysis of the data, t-test, ANOVA, Kruskal Wallis H, Mann Withney U, correlation, and regression analysis were used. According to the resuls obtained from the research, while students' attitudes towards the RCAB course differ significantly by gender, there is no significant difference according to grade level, school type, success, teacher liking, and religiosity level. In the findings obtained in terms of altruism levels, a meaningful difference was observed in altruism levels according to gender, grade level, school type, success status, teacher liking, and level of religiosity. It was observed that there is a positive and meaningful relationship between students' attitudes towards the RCMK course and their altruism levels, and also the attitude towards the RCMK course meaningfully predicted the level of altruism.