Belediyelerce kamu yararına fiziksel aktiviteler amacıyla açık alanda kurulan spor aletlerinin kullanımında insan sağlığının korunması için alınması gereken önlemlerin irdelenmesi
Measures to be taken to protect human health in the use of sports equipment installed by municipalities for physical activities in the public benefit
  1. Tez No: 687975
  2. Yazar: YAĞIZ ÜNÜGÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN UĞUR ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Spor ve fiziki etkinlikler hayatımızı pek çok yönden pozitif doğrultuda etkileyen faktörlerdir. Planlı ve programlı uygulanan fiziksel aktivite faaliyetleri çocuk veya erişkin olmasına bakılmaksızın tüm bireylerin sosyalleşmesine, daha sağlıklı bir yaşam sürmelerine, zararlı alışkanlıklardan uzaklaşmalarına, kronik hastalıklarının oluşma zeminlerinin hazırlanmasının minimum düzeye indirgenmesine, hasta olanların tedavi süreçlerine olumlu katkı sağlanmasına ve sağlıklı bir yaşlılık süreci geçirilmesine ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Belediyelerce kamu yararına fiziksel aktiviteler amacıyla açık alanda kurulan spor aletlerinin kurulma ve uygulama mantığında spor eğitmenleri olarak ciddi eksikliklerin olduğunu görüyoruz. Fiziksel aktivitelerin uygulanmasında spor eğitmenleri olarak birçok sağlık kriterini göz önünde bulundurarak insanlara faydalı olmaya çalışıyoruz. İş sağlığı ve güvenliği açısından konuya baktığımızda belediyelerin bu uygulamalarında çok vahim sağlık sonuçları doğurabilecek eksiklikler olduğunu belirledik. Bu düşünce ile bu aletlerde çalışma yapacak insanların sağlığının korunması için alınması gereken önlemlerin incelendiği bu çalışmayı gerçekleştirdik. Çalışmamızda, İstanbul ili Bahçelievler ilçesinde yer alan Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne bağlı parklardaki fiziksel aktivite ve fitness alanlarını kullanan 249 kişiye anket uygulaması yapılmıştır. Anket verileri IBM SPSS Statistics Version 22.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ankette yer alan bütün sorulara ve ölçekteki önermelere verilen yanıtlara ilişkin frekans ve yüzde dağılımları çıkartılmış, bu içerikler tablolar aracılığıyla çalışmada belirtilmiştir. Araştırmada katılımcıların bireysel özellikleri, bireyin spor aletleri hakkındaki bilgi düzeyi ve spor aletlerini kullanmadan önceki hazırlıklarına yönelik veriler toplanmış, bireyin spor aletlerini kullanmaya yönelik karar verme süreçleri ve spor aletlerini kullanma şekillerine ait özellikleri, bireyin kendi ifadesine göre spor aletlerinin kullanımının kendi sağlığına olan etkileri hakkındaki düşünceleri incelenmiştir. Katılımcıların bireysel özelliklerine göre spor aletleri kullanmadaki bilinç düzeyleri incelendiğinde 18-24 yaş aralığındaki katılımcılar spor aletlerinin çalıştırdığı vücut bölgeleri hakkındaki bilgi seviyesi“iyi”iken, diğer yaş gruplarındaki bilgi seviyesi“orta-derecede”sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, tüm yaş grupları için egzersiz sıklığı ağırlıklı olarak değişiklik göstermekle birlikte, bunu takiben yine tüm yaş grubu için haftada 1-2 gün egzersiz yapma sıklığı görülmüştür. Katılımcıların kronik rahatsızlık durumuna göre egzersiz yapma süresi ise değişkenlik gösterse de tiroid rahatsızlığı olan katılımcıların 0-20 dakika, astım, bel, romatizmal, şeker, rahatsızlığı olanların ise 20-40 dakika egzersiz süresine yer verdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sports and physical activities are factors that positively affect our lives in many ways. For example, planned and programmed physical activity activities to contribute to the socialization of all individuals, whether they are children or adults, to lead a healthier life, to move away from harmful habits, to minimize the formation of chronic diseases, to contribute positively to the treatment processes of the sick and to have a healthy aging process. Contributes in that sense. As sports trainers, we see serious shortcomings in the logic of establishing and applying sports equipment, which municipalities establish for physical activities for the public benefit. As sports trainers in implementing physical activities, we try to benefit people by considering many health criteria. However, when we look at the subject in terms of occupational health and safety, we have determined that there are deficiencies in these practices of municipalities that can have severe health consequences. With this in mind, we carried out this study in which the precautions to protect the health of people who will work on these tools are examined. In our study, a questionnaire was applied to 249 people who use the physical activity and fitness areas in the Parks and Gardens Directorate parks in the Bahçelievler district of Istanbul. Survey data were analyzed using the IBM SPSS Statistics Version 22.0 statistical package program. Frequency and percentage distributions of the answers given to all questions in the questionnaire and the propositions in the scale were calculated, and these distributions are shown in tables. In the study, the individual characteristics of the participants, the level of knowledge of the individual about the sports equipment, and the preparations before using the sports equipment were collected. Examined. When we examined the awareness levels of the participants in using sports equipment according to their individual characteristics, we were concluded that while the knowledge level of the participants in the 18-24 age group about the body parts operated by the sports equipment was“good,”the level of knowledge in the other age groups was“moderate.”In addition, although the frequency of exercise varies predominantly for all age groups, the frequency of exercising 1-2 days a week was also observed for all age groups. Finally, although the duration of exercise varies according to the chronic illness of the participants, it has been concluded that the participants with thyroid disorders use 0-20 minutes of exercise, while those with asthma, waist, rheumatic, diabetes, and ailments use 20-40 minutes of exercise .