Preterm doğum öyküsü ile birlikte görülen risk faktörlerinin okul öncesi çocuklarda duyu ve motor gelişim üzerine etkisi
The effect of risk factors considered together with preterm birth history on sensory and motor development in preschool children
- Tez No: 687974
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ELBASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma preterm doğum öyküsü ile görülen risk faktörlerinin okul öncesi çocuklarda duyu ve motor gelişim üzerine etkisi incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya sadece preterm doğum öyküsü olan 24 ve preterm doğuma ek risk faktörü olan 24 çocuk olmak üzere toplam 48 çocuk dahil edildi.Ek risk faktörü olarak preterm bebeklerde sık görülen respiratuar distres sendomu, intraventriküler kanama, periventriküler lökomalazi, nekrotizan entrekolit, prematüre retinopatisi, bronkopulmoner displazinin de yer aldığı riskler kaydedildi Motor gelişim performanlarını değerlendirmek için Peabody Motor Gelişim Ölçeği-2, duyusal işlemlemeyi değerlendirmek için Dunn Duyu Profili kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis was planned to examine the effects of risk factors seen with a history of preterm birth on sensory and motor development in preschool children. A total of 48 children, 24 with only a history of preterm birth and 24 with additional risk factors for preterm birth, were included in the study. Additional risk factors, including respiratory distress syndrome, intraventricular bleeding, periventricular leukomalacia, necrotizing entrecolitis, retinopathy of prematurity, and bronchopulmonary dysplasia, which are common in preterm infants, were recorded. Peabody Motor Development Scale-2 was used to evaluate motor development performances and Dunn Sensory Profile was used to evaluate sensory processing.