İzole koroner baypas cerrahisinde kardiyopulmoner baypas sürelerinin nörolojik komplilasyonlar üzerine etkisi
The effect of cardiopulmonary bypass time in isolated coronary bypass surgery on neurologic complication
  1. Tez No: 687978
  2. Yazar: MURAT ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HASAN İNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
GİRİŞ: Koroner arter baypas greft cerrahisi sonrası görülen nörolojik komplikasyonların postoperatif mortalite ve morbiditeye etkisi yadsınamaz. Biz de bu çalışmamızda; KPB desteği ile izole koroner baypas greft cerrahisi uyguladığımız yetişkin hastalarda kardiyopulmoner baypas sürelerinin nörolojik komplikasyonlar ve postoperatif klinik seyir üzerine etkilerini inceledik. METOD: Retrospektif dizayn edilen çalışmamıza İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda; 1 Ocak 2014 ile 1 Ocak 2018 yılları arasında izole koroner baypas yapılmış toplam 412 hasta dahil edildi. KPB süresi 120 dk. ve üzeri olanlar Grup III (n: 72) olarak üç gruba ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The effect of neurological complications after coronary artery bypass graft surgery on postoperative mortality and morbidity is undeniable. In this study, we examined the effects of cardiopulmonary bypass duration on neurological complications and postoperative clinical course in adult patients who underwent isolated on-pump coronary bypass graft surgery. METHODS: In our retrospective designed study; A total of 412 patients, who underwent isolated coronary bypass between January 1, 2014 and January 1, 2018 in Izmir Katip Celebi University Faculty of Medicine, Department of Cardiovascular Surgery Department were included. The patients were divided into 3 groups; CPB duration 120 min and above are defined as Group III.