Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) teşhisi konulan hastaların oksihemoglobin karboksihemoglobin ve kan gazı (po2-pco2) değerlerinin karbonik anhidraz enzimi ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of oxyhemoglobin carboxyhemoglobin and blood gas (po2- pco2) values with carbonic anhydrase enzyme in patients diagnosed with the disease 2019 (COVID-19)
  1. Tez No: 687977
  2. Yazar: HİCRAN ŞAHİN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Koronavirüs Hastalığı 2019 (COVID-19) Teşhisi Konulan Hastaların Oksihemoglobin-Karboksihemoglobin ve Kan Gazı (pO2- pCO2) Değerlerinin Karbonik Anhidraz Enzimi ile İlişkisinin Araştırılması Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'nün 11 Mart 2020'de pandemi olarak ilan ettiği COVID-19 enfeksiyonunun virüsü ilk olarak Aralık 2019'da Çin'de tespit edilmiştir. Zoonotik kaynaklı, damlacık enfeksiyonu şeklinde bulaşan COVID-19 enfeksiyonunun bulguları; ateş, öksürük ve miyalji ile şiddetli solunum yetmezliği ve multi-organ hastalığı olan pnömonidir. Amerika Hastalık Önlem ve Koruma Merkezi (CDC) tarafından yayınlanan yönergelere göre COVID-19 teşhisinin tüm dünyada nazofarinjal sürüntü/örnek ile tespit edildiği bilinmektedir. Karbonik anhidrazlar (CA, EC 4.2.1.1) metabolize dokular ve akciğerler arasında CO2/HCO3- transport ve respirasyonu, pH ve CO2 homeostazisi, çeşitli doku ve organlarda elektrolit dengesi için hayati öneme sahiptir CA-IX ve XII izoenzimlerinin tümörlerdeki yüksek ekspresyonu, ekstrasellüler alanın asidifikasyonu kolaylaştırması ile invazyon sürecinde rol almasından dolayı hipoksik ortam oluşma riski yüksek olan COVID-19 enfeksiyonunda önemli olacağı öngörülmektedir. Karsinogenezde çoğu proliferatif hücre, glikolizde daha fazla getirisi olan oksidatif fosforilasyon yerine, aerobik glikolizis (Warburg Etkisi) ile metabolize olduğu bilinmektedir. Bu retrospektif çalışmada, COVID-19 teşhisi ile yoğun bakımda yatan hastaların kan gazı profilinde parsiyal CO2 seviyesinin artışı buna karşın O2 ve pH düzeyindeki azalışın önemli bir fizyolojik tampon sistemi olan karbonik CA ile korelasyonun ilişkilendirilmesi planlanmıştır. COVID-19 enfeksiyonundaki hemoglobinin yapısı ve fonksiyonunda meydana gelen değişimi retrospektif değerlendirme ile kan gazlarından analiz edilmiştir. Bu sayede COVID-19'un ileri dönemlerde CA enzim aktivitesi ölçümleriyle desteklenmesi tümorogenez mekanizmaları açıklanmasında önemli bir parametre olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Relationship of Oxyhemoglobin Carboxyhemoglobin and Blood Gas (pO2- pCO2) Values with Carbonic Anhydrase Enzyme in Patients Diagnosed with the Disease 2019 (COVID-19) As the World Health Organization (WHO) declared a pandemic on March 11, 2020, the COVID-19 device was first detected in China in December 2019. The introduction of the zoonotic, droplet-borne COVID-19; presenting with fever, cough, and myalgia, and pneumonia, which is a multi-organ disease. It is known that it is learned by nasopharyngeals wab/sample all over the World directed by the Center for Disease Prevention and Prevention (CDC). Carbonicanhydrases (CA, ECEC.1.1) aretissueizedforCO2/HCO3-transportand respiration between metabolites and bodies, Ph and CO2 homeostasis, model in various organs High expression of CA-IX isoenzymes in the body due to high risk of COVID-19 It is expected to increase the risk sarising from hypoxic environments. It is known that most proliferating cells in carcino genesis are metabolized by aerobic glycolysis (Warburg Effect) instead of oxidativelysis, which has more benefits in glycolysis. In this retrospective study, high partial CO2 levels of COVID-19 patients were related with CA enzyme which is defined with low O2 levels in low pH. The structure and function of hemoglobin was analyzed retrospectively from blood gases of COVID-19 patients. According to these results, the blood gas values of pCO2, pO2, oksihemoglobin, karboksihemoglobin of COVID-19 patients showed us a relation might be correlated with CA enzyme level stop redict the mechanisms of tumorigenesis in COVID19 infection.