Van metropol alanında meydana gelen kent-içi yangınların mekânsal analizi
The spatial analysis of in-city fires that occurred in Van metropol area
- Tez No: 687987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KEMEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ülkemizde kentleşme ve nüfus oranlarının artması kent-içi yangınların sıklıkla görülmesini tetiklemektedir. Geçmişten bugüne yangınların birçok canlı türünde, mimari yapılarda, doğada büyük kayıplara yol açması bu konunun ele alınması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Van metropol alanı çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Yangınlarla mücadeleden sorumlu tutulan Van itfaiye grup amirliklerine mevcut potansiyelini gösterme ve potansiyelini geliştirmesine katkı sağlayabilme üzerinde çalışılmıştır. Etki sahalarını gösterirken network analizinden faydalanılmıştır. Yangın yoğunluklarının kümelenme eğilimleri Kernel (çekirdek) , Kuadrat (quadrat) ve En yakın komşuluk (K-Nearest Neighbors) analiz yöntemleri ile incelenmiştir. Yangın yoğunluğu analizleri ile arazi kullanım verisi birlikte değerlendirilerek yangın dağılımlarının arazi kullanımıyla ilişkisi de değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda; yangınların kümelenme eğiliminin olduğu, yangın yoğunluğunun arazi kullanım detayında yangına müdahalenin en kısa sürede gerçekleşmesini sağlayacak yöntemler belirlendi. Çalışma yangın ile mücadele ederken etkin olma amacı güden tüm kuruluşlara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Urbanization and the increase in population rates in our country trigger the frequent occurrence of urban fires. The fact that fires have caused great losses in many living species, architectural structures and nature from the past to the present reveals the necessity of addressing this issue. Van metropolitan area was determined as the study area. It has been studied to show the current potential of the Van fire brigade group chiefs, who are responsible for the fight against fires, and to contribute to the development of their potential. Network analysis was used to show the domains of influence. Clustering tendencies of fire intensities were analyzed by Kernel, Quadrate and K-Nearest Neighbors analysis methods. Fire intensity analysis and land use data were evaluated together, and the relationship of fire distributions with land use was also evaluated. As a result of the analysis; Methods were determined to ensure that the fire response to the fire occurs as soon as possible in the land use detail of the fire density, where the fires have a clustering tendency. The study will contribute to all organizations that aim to be effective while fighting fire.