Production of the additives fon environmentally benigin gasoline
Çevre dostu benzin için katkı maddesi üretimi
- Tez No: 68799
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
oz Gönderten, İlknur Yüksek Lisans, Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Timur Doğu Ekim 1997, 95 sayfa Hava kirliliğini azaltmak ve benzinin oktan sayışım arttırmak için en iyi alternatif olarak uygulamaya sunulan oksijenli benzin katkı maddelerinin üretimi, halen kinetik çalışmalar açısından geliştirilmekte olan bir konudur. Bu çalışmada Tersiyer Amil Etil Eter'nin sıvı fazda üretim kinetiği incelenmiştir. Katalizör olarak ticari adı Amberlit 15 olan asidik reçine bir katalizör kullanılmıştır. Deneyler diferansiyel reaktörde 70-86°C arasında yapılmış, farklı sıcaklık ve değişik besleme bileşimleri için reaksiyon hızları ölçülmüştür. Ölçülen reaksiyon hızlarından reaksiyon mertebesinin birden küçük olduğu ortaya çıkmıştır. Dört değişik reaksiyon hız modeli önerilmiş, uygunluğu tartışılmıştır. Langmuir Hinselwood (LMHW) ve Rideal Eley reaksiyon hız mekanizmalarından, elde edilen sonuçlara göre en uygunmodelin ürün adsorbsiyonu eliminate edilerek varılan LMHW yaklaşımı olduğu bulunmuştur. Anahtar Sözcükler : Kurşunsuz Benzin, Eterifikasyon, ETBE, MTBE, TAME, TAEE. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRODUCTION OF THE ADDITIVES FOR ENVIRONMENTALLY BENTNG GASOLINE Gonderten, İlknur M. S. Department of Chemical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Timur Doğu October 1997, 95 pages In order to minimize pollution problems and to increase the octane number, addition of oxygenates into gasoline is generally considered as an attractive alternative. In this study kinetics of liquid phase production of tertiary amyl ethyl ether ( TAEE ) was investigated. The catalyst used was a commercial sulfonic acid ion-exchange resin (Amberlyst 15). The experiments were carried out in a continuous differential reactor between 70-86°C measuring steady states reaction rates for different feed compositions and temperatures. The measured reaction rates described an overall reaction order smaller than one. Four different mechanisms were proposed iiiand discussed. Comparison of Rideal Eley and Langmuir Hinselwood (LMHW) mechanisms showed that the best fitted model was the mechanism which involves the adsorption of both reactants, with surface reaction being the rate limiting step. Keywords : Unleaded gasoline, Etherification, ETBE, MTBE, TAME, TAEE. tv