Minor and flace elements (Cu,Ca,K,NaMg,Zn) in cortical and trabecular bone determined by atomic absorbtion spectrometry
Minör ve eser elementlerin (Cu, Ca, K, Na, Mg ve Zn) kortikal ve trabekülar kemikte atomik absorbsiyon spektrometri ile tayini
  1. Tez No: 68798
  2. Yazar: SELMİYE ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK K. ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Alkan, Selmiye Yüksek Lisans, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Namık K.Aras Ortak Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Mürvet Volkan Eylül 1997,78 Sayfa Kemik, destekleyici ve koruyucu özelliklerinin yanısıra vücutta ana mineral kaynağı olan dinamik bir yapıdır. Kemik, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum gibi pekçok elementin yanısıra, balar, çinko gibi pekçok eser element de içerir. Bu elementlerden bazılarının azlığı, bazılarının ise fazlalığı, kemik metabolizmasını etkiler. Bu yüzden, kemikte element analizi önemlidir. Bu çalışmada, cerrahi işleme tabi tutulan hastalardan alınan ilyak kanat kemik öeneklerinde, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, çinko ve bakır tayinleri, Atomik Absorbsiyon Spektrometri (AAS) yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Kemik örneklerinin, kortikal ve trabekülar kısımları birbirinden ayrıldıktan sonra, kan, yağ, yumuşak dokular, ultrasonik karıştırıcı yardımıyla, önce %5 glukoz çözeltisi, ardından da dietileter çözeltisi ile temizlenmiş, kurutulup, sıvı azot içerisisnde soğutulduktan sonra, PTFE bir dövücü ile dövülmüştür. Ardından, sabit ağılığa ulaşıncaya kadar kurutulmuş ve 1+1 (v/v) nitrik asit çözeltisiyle mikrodalga fırında çözülmüş ve uygun hacme seyreltilmiştir. Herbir örnek için en az iki tane paralelnumune hazılanmış ve standard ekleme yöntemi kullanılmıştır. Kalsiyum, magnezyum ve çinko Alevli Atomik Absorbsiyon Spektrometri (FAS), sodyum ve potasyum Alevli Emisyon Spectrometri (FES), bakır ise Grafit Finn Atomik Absorbsiyon Spektrometri ile (GFAAS) tayin edilmiştir. Anahtar kelimeler : Kemik, Element, Kortikal Kemik, Trabekülar Kemik, Atomik Absorbsiyon. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MINOR AND TRACE ELEMENTS (Cu, Ca, K, Na, Mg andZn ) IN CORTICAL AND TRABECULAR BONE DETERMINED BY ATOMIC ABSORPTION SPECTROMETRY Alkan, Selmiye M.S., Department of Chemistry Supervisor: Prof.Dr. Namık K.Aras Co-supervisor : Prof. Dr. Mürvet Volkan September 1997, 78 Pages Bone is a living, dynamic structure which serves as the main mineral source in the body in addition to its supporting and protecting functions. It provides a reservoir of calcium, phosphate, magnesium and trace elements including sodium, potassium, zinc, copper and many other trace elements. Determination of trace elements in bone is essential in order to find the role and effect of trace elements in bone metabolism. Calcium, magnesium, sodium, potassium, zinc and copper were determined by Atomic Absorption Spectrometry. For this purpose, bone samples were obtained from the iliac crests of the patients undergoing orthopedic surgery. Bone samples were cleaned mechanically and cortical and trabecular parts were separated from each other. Then, blood, fat, muscle and soft tissues were cleaned by shaking 5% glucose solution first, then diethyl ether solution. After drying, bone samples were allowed to stand in liquid nitrogen, then ground in a PTFE mortar. Next, ground inbones were dried until the constancy in weight was achieved and dissolved in l+l(v/v) nitric acid solution in a microwave oven. Bone digests were diluted to volume. Two or three replicates were prepared for each samples. Calcium, magnesium and zinc were determined by Flame Absorption Spectrometry (FAS), sodium and potassium were determined by Flame Emission Spectrometry (FES) and copper was determined by Graphite Furnace Atomic Absorption Spectrometry (GFAAS). Methods of standard addition was used for the determination of each element. Key words; Bone, Element, Cortical Bone, Trabecular Bone, Atomic Absorption Spectrometry. IV