Üniversite öğrencilerinin aşka ve flört şiddetine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between university students' attitudes towards love and dating violence
  1. Tez No: 688026
  2. Yazar: İREM YÖRÜK TEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. ESRA ÇALIK VAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Politikaları ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Flört, genç yetişkinlik döneminde kimlik gelişimi açısından önemli bir kavramdır. Bununla birlikte sağlıklı flört ilişkileri genç yetişkinlerin özgüveninin artmasına ve olumlu sosyal ilişkiler geliştirmelerine etki etmektedir. Ancak şiddet içeren flört ilişkileri gençlerde önemli psikolojik ve sosyal sorunlara neden olabilir. Bu nedenle gençlerin şiddet içeren flört ilişkilerinden korunması oldukça önemlidir. Buna bağlı olarak da flört şiddetine etki eden nedenlerin araştırılması oldukça önemlidir. Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin aşk ve flört şiddeti tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evreni Ankara'da bir üniversitenin lisans öğrencileridir. Araştırmaya amaçsal örneklem yöntemi ile 300 öğrenci dâhil edilmiştir. Araştırmada Aşka Dair Tutumlar Ölçeği ve Flört Şiddeti Tutumlar Ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde t-testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre tutkulu aşk ile flörtte erkeğin uyguladığı fiziksel şiddet, kadının uyguladığı psikolojik ve fiziksel şiddet tutumları arasında negatif ilişki vardır. Oyun gibi aşk ile flörtte erkeğin ve kadının uyguladığı fiziksel ve psikolojik şiddet tutumu arasında pozitif ilişki vardır. Arkadaşça aşk ile flörtte erkeğin uyguladığı fiziksel şiddet, kadının uyguladığı fiziksel şiddet ve psikolojik şiddet tutumu arasında negatif ilişki bulunmuştur. Sahiplenici aşk ile erkeğin uyguladığı psikolojik şiddet ve kadının uyguladığını psikolojik ve fiziksel şiddet tutumu arasında pozitif ilişki vardır. Özgeci aşk ile erkeğin uyguladığı psikolojik şiddet, kadının uyguladığı psikolojik şiddet ve kadının uyguladığı fiziksel şiddet tutumu arasında pozitif ilişki bulunmaktadır. Flört şiddeti genç yetişkinlik döneminde önemli psikolojik ve sosyal sorunlara neden olabilir. Bu nedenle aşkın şiddete neden olmayacak bir duygu olduğu çocukluk döneminden itibaren öğretilmelidir. Bunun yanı sıra toplum ve medya bu konuda daha hassas davranmalıdır.
Özet (Çeviri)
Dating is an important concept for identity development in young adulthood. In addition, healthy dating relationships affect the increase of self-confidence and positive social relationships of young adults. However, violence in dating relationships can cause serious psychological and social problems in teenagers. For this reason, it is very important to protect young people from violent dating relationships. Consequently, it is very important to research the reasons affecting dating violence. The aim of this study is to examine the correlation between university students' attitudes toward love and dating violence. The universe of the research consists of bachelor students of a university in Ankara. 300 students were included in the study by purposeful sampling method. Attitudes Towards Dating Violence Scales and Love Attitudes Scales were used in the study. T-test, ANOVA, and Pearson Correlation analysis were used to analyze the research data. In general, there is a negative correlation between the“passionate love”attitude and physical dating violence used by males and psychological and physical dating violence used by females. There is a positive correlation between the“game-playing love”attitude and psychological and physical dating violence used by females and males. There is a negative correlation between the“friendship love”attitude and physical dating violence used by males and psychologic. Finally, there is a positive correlation between the“altruistic love”attitude and psychological dating violence used by males psychologica and physical dating violence used by females. Dating violence can cause significant psychological and social problems during young adulthood. Therefore individuals should be taught from childhood that love is a non-violent emotion. In addition, society and the media should be more sensitive about this issue.