'Kalite ve kaliteli üniversite' kavramlarına ilişkin üniversite öğrencilerinin algıları: Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi örneği
University students perceptions with regard to 'quality and quality university concepts?: Example of Gazi University Faculty of Gazi Education
  1. Tez No: 290723
  2. Yazar: YASEMİN DEMİRHAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 416
Özet
Bu çalışmada, yükseköğretim kurumlarının en önemli paydaşları olan öğrencilerin kalite, kaliteli üniversite, kaliteli öğretim ve kaliteli öğretim elemanının özelliklerine ilişkin algılarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu araştırma betimsel türde olup, çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı yardımıyla, öğrencilerden elde edilen yazılı yorumların analizi içerik analizi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Araştırmada verilerin toplanması amacıyla öğrencilerin kişisel özelliklerinin ve 4 açık uçlu maddenin yer aldığı iki bölümden oluşan bir anket geliştirilmiştir.Çalışmanın hedef evrenini; 2009?2010 eğitim-öğretim yılında Gazi Üniversitesi'nde öğrenim gören tüm öğrenciler, ulaşılabilir evrenini ise Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem ise; Türkçe, Sosyal Bilgiler, Matematik, Fizik, İngilizce, Müzik, Resim-İş Eğitimi ile Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim dallarının birinci ve son sınıflarında okuyan toplam 493 öğrenci olarak seçilmiştir. Örneklem seçiminde seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçsal örnekleme yönteminin bir alt boyutu olan maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılmıştır (Yıldırım ve Şimşek, 2006; Büyüköztürk ve diğerleri, 2008; Böke, 2009).Araştırmanın bulgularında, öğrencilerin Harvey ve Green (1993)'in kalite anlayışlarından en fazla vurgu yaptıkları anlayış ?amaca uygunluk anlamında kalite? olarak belirlenmiştir. Kaliteli bir üniversitede bulunması gereken özellikler sorulduğunda ise, öğrencilerin kaliteli bir üniversitede bulunmasını en çok arzu ettikleri özelliklerin `eğitim ve öğretim' alanında gerçekleştirilmesi gereken özellikler olarak vurgulandığı belirlenmiştir.Tüm hizmet alanlarında kalite geliştirme çalışmaları yürütülürken, tüm paydaşların ihtiyaçlarının belirlenmesi, onların görüşlerinin alınması ve bu görüşlerin değerlendirmeye dâhil edilmesi çok önemli bir yaklaşımdır. Yükseköğretim kurumlarında da kalite çalışmaları yapılırken, kurumların bir bütün olarak nitelikli olması için eğitim programlarının, hedeflere ulaşmada kullanılan yöntemlerin, öğrenci başarılarının, mezun sayılarının vb. öğrenci görüşleri dikkate alınarak sürekli olarak gözden geçirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the most important stakeholders of higher education students with quality, quality universities, quality education and quality teaching staff to determine perceptions of the properties.This research is in descriptive form an qualitative research method is used fort his study. With the help of data collection tool, the analysis of written interprotations which were attained from students has been carried out by content analysis method.In research, with the aim of collecting data, a questionary which has including personal features of students and consisting of four open-ended items has been prepared.The target population of the study; all the students who have education in Gazi University during the period 2009-2010, and accessible population is consisted of the pupils are educated in faculty of education. The sample is chosen as 493 students first and serior classes who study in the departments of Turkish, Social Sciences, Physics, Mathematics, English, Music, Art teaching and Psychological Councelling and Guidance. In choosing the sample, maximum variation sampling method is used which is one of the lower dimension of purposeful sampling and that is not from random sampling methods (Yıldırım ve Şimşek, 2006; Büyüköztürk ve diğerleri, 2008; Böke, 2009).In findings of research, it is determined that students focus on the most common point of view from Harvey and Green (1993) is that ?in the terms of expendiency in quality ? on the other hand. When pupils are questioned about features of quality of university it is stated that they are features which should be achieved in education.In all service areas, the studies of improving the quality are carried out. So to determine all share holders needs to ask their opinions and to include these opinions in evaluation is so important approach. While quality studies are carried out in institutions of higher education, in order to make institutions qualified in whole, it is a must to review educational curriculum, successes of students the number of graduate students etc. constantly taking students opinions in to consideration.