15-18 yaş arası ergenlerin baba ilişkileri ile duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between paternal relationships and emotional intelligence levels of adolescents aged 15-18
  1. Tez No: 688028
  2. Yazar: NİHAN BAYIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Söz konusu çalışma İstanbul ili Esenyurt ilçesinde bulunan bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde 2020-2021 eğitim-öğretim yılı içerisinde öğrenim gören 9., 10., 11. ve 12. sınıf öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiş olup, 270'i kız, 200'ü erkek olmak üzere toplamda 470 ortaöğretim öğrencisinin ergen-baba ilişkileri ile duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada Ergen-Baba İlişkileri Ölçeği, Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zeka Ölçeği ve araştırmacının tasarlamış olduğu Kişisel Bilgi Formu olmak üzere toplamda 3 adet form kullanılmıştır. Elde edilen datalar SPSS 22.0 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucu ergenlerin baba ilişkileri ve duygusal zeka düzeyleri arasında ölçeklerin tüm alt boyutlarıyla birlikte düşük-orta seviyede anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study in question is a vocational and technical Anatolian High School located in Esenyurt district of Istanbul province within the 2020-2021 academic year 9th, 10th, 11th and 12th it was conducted with the participation of class students and was conducted to determine the relationship between adolescent-father relationships and emotional intelligence levels of 470 secondary students, 270 of whom were girls and 200 of whom were boys. A total of 3 forms were used in the study, including the adolescent-father relationship scale, the revised Schutte Emotional Intelligence Scale, and the Personal Information Form designed by the researcher. The data obtained was analyzed using SPSS 22.0 software.