Depresyonu olan ergenlerde intihar düşüncesini etkileyen sosyal, emosyonel ve kognitif faktörlerin araştırılması
The evaluation of social, emotional and cognitive factors effecting suicidal idea in adolescents with depression
- Tez No: 307171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM TANELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZETErgenler intihar davranışını birçok faktörün etkisi altında kalarak sergilemektedir. Depresif bozukluk, intihar girişimi için önemli risk faktörüdür. Bu nedenle depresyon ve intihar davranışının sıklıkla bir arada bulunacağı düşünülse de, depresyonu olan ergenlerin sadece bir kısmında intihar düşüncesi saptanmakta ve bunlarında bir kısmı intihar girişiminde bulunmaktadır. Bu çalışmada depresyonu olan ergenlerde intihar davranışının gelişimine katkısı olan sosyal, kognitif ve emosyonel faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmamıza Depresif Bozukluk tanısı alan 12-18 yaş arası 63 ergen (48 kız, 15 erkek) hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 192,2±15,7 ay olarak saptanmıştır. Hastalar ile yapılan görüşmede intihar düşünceleri, intihar ile ilgili spesifik planları, geçmiş intihar girişimleri değerlendirilmiş, kişisel bilgi formuyla da sosyo-demografik veriler elde edilmiştir. Ayrıca hastalara Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği, Durumluluk- Sürekli Kaygı Envanteri (STAI-I, STAI-II), Kısa Semptom Envanteri, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Güçler ve Güçlükler Anketi Ergen ve Anne-Baba Formu(SDQ-E, SDQ-AB) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAdolescents show suicide behaviour under many factors. Depressive disorder is an important risk factor for suicide. Usually it is thought that depressive disorder and suicide behaviour is together, but generally some adolescents with depressive disorder has suicide opinion and in this group some of them attempt suicide. In this study we searched social, cognitive and emotional factors that may play a role in suicide behavior in adolescents with depressive disorder.In our study we included 63 adolescents (48 female, 15 male) between the ages 12-18. The mean age is 192.2 ±15.7 months. During the interview we collected the data about suicide idea, specific plans about the suicide, past suicide attempts. We also collected the sociodemographic data by personal data form. Also Children?s Depression Inventory (CDI), State Trait Anxiety Inventory I-II(STAI-I, II), Brief Symptom Inventory, Beck Hopelessness Inventory, Stregth and Difficulties Questionniare, Coopersmith Self-Esteem Inventory, Multidimensional Scale of Perceived Social Support was applied for patients.