Kuyumcularda postureks ortezi kullanımının postür, fonksiyonellik, sırt ve bel ağrısı üzerinde etkisi
The effect of postureks orthosıs ın jewelery on posture, functıonalıty, back and low back paın
  1. Tez No: 688029
  2. Yazar: ŞABO KESLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA ÖZDEMİR GÖRGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, kuyumcularda postureks ortezi kullanımının postür, fonksiyonellik, sırt ve bel ağrısı üzerinde etkisini değerlendirmek amacıyla tasarlanmıştır. Çalışmamıza Kuyumcukent ve İstanbul Beyazıt Kapalıçarşı'da kuyumcu olarak çalışan ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 40 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların yaş, boy, kilo, mesleki tecrübe, medeni durum, sigara- alkol kullanımı, kronik hastalık varlığı, düzenli ilaç kullanma durumları, cerrahi hikaye geçmişi ve cihaz geçmişi kaydedilmiştir. Katılımcılar randomizasyon grup ataması ile korse grubu ve kontrol grubu olmak üzere rastgele iki gruba ayrılmıştır. Korse grubuna dahil edilen katılımcılar 6 hafta korse kullanırken, kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Katılımcıların; ağrı durumlarını değerlendirmek için“McGill Melzack Ağrı Anketi”ve“Sayısal Değerlendirme Ölçeği”, kifoz açısını değerlendirmek için“Flexicurve”, baş protrüzyon ve omuz protraksiyonunu değerlendirmek için“Fotogrametrik Ölçüm”ve yaşam kalitesini değerlendirmek için“Kısa Form 36 (KF-36) Yaşam Kalitesi Anketi”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 21 programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effect of posturex orthosis in jewelers on posture, functionality, back and low back pain. 40 participants meetng the inclusion criteria and working as jewelers in Kuyumcukent, Istanbul Beyazıt Grand Bazaar are included. Age, height, weight, professional experience, marital status, chronic disease presence, regular drug, cigarette-alcohol use, surgical and device history of the participants are recorded. The participants are randomly divided into two groups, as the brace and the control groups. While corset group used corsets for 6 weeks, no application was made in the control group.“McGill Melzack Pain Questionnaire”and“Numerical Assessment Scale”,“Flexicurve”,“Photogrammetric Measurement”and“Short Form 36 (KF-36) Life Quality Questionnaire”are respectively used to assess pain states, kyphosis angle, head protrusion and shoulder protraction, and life quality. Data analysis is done in SPSS 21 program.