Dip tarama zemininin endeks özelliklerine cam tozu ve kireç katkılarının etkileri
The effects of glass powder and lime additives on the index properties of the dredged soil
  1. Tez No: 688031
  2. Yazar: ÖMER FARUK ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada bir dip tarama malzemesinin endeks özellikleri ve bazı katkıların bu özelliklere etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Kullanılan dip tarama malzemesi Zonguldak Çaycuma sahilinde yapılan dip tarama çalışmalarından elde edilmiştir. Katkı malzemesi olarak kireç, çimento ve bir atık malzeme durumunda olan cam kullanılmıştır. Katkı olarak kullanılan cam, geri dönüşüm amacı ile yıkılmış olan bir yapıdan elde edilmiş pencere camıdır. Temin edilen cam 425 mikrondan elenerek cam tozu haline getirilmiş ve daha sonra kullanılmıştır. Dip tarama malzemesi sırası ile, %5, %10, %20 ve %25 oranlarında cam tozu ile %5 oranında kireç ile, %5 oranında çimento ile yer değiştirilerek farklı karışımlar hazırlanmıştır. Ayrıca %5 kireç sabit tutularak bahsedilen oranlarda cam tozu ile ve %5 oranındaki çimento sabit tutulara bahsedilen oranlarda cam tozu ile karıştırılmak sureti ile toplamda 18 adet farklı karışım elde edilmiştir. Tüm karışımlar üzerinde Proctor ve CBR deneyleri uygulanmıştır. CBR deneyleri 0 ve 28 günlük olarak iki ayrı set olarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda kullanılan katkıların dip tarama zeminin endeks özelliklerinde istenilen yönde değişiklikler meydana getirdiği görülmüştür. Cam tozu, dip tarama zemininde katkı malzemesi olarak kullanılma potansiyeline sahiptir. Kireç ile ve/veya çimento ile birlikte kullanılması cam tozunun etkilerini geoteknik açıdan istenilen yönde değiştirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the index properties of a dredged material and the effects of some additives on these properties were investigated experimentally. The dredged material used was obtained from the dredging works carried out on the coast of Çaycuma, Zonguldak. Lime, cement and glass powder, which is a waste material, were used as additives. The glass used is window glass obtained from a building that has been demolished for recycling. The glass powder provided was sieved from 425 microns and turned into glass powder and then used. Samples were prepared for experimental studies from these four different materials.The samples were prepared by dredged material that amended by 5%, 10%, 20%, 25% glass powder, by 5% lime and 5% cement, respectively. In addition, some mixtures were obtained by keeping 5% lime constant and mixing glass powder in the mentioned ratios and 5% cement with glass powder in the mentioned ratios. Thus, a total of 18 different mixtures were used in the experimental studies. Proctor and CBR tests were performed on all mixtures. CBR experiments were carried out as two sets of 0 and 28 days. As a result of the studies, it was seen that the additives used cause changes in the index properties of the dredged materials in the desired way for geotechnical view point. Glass powder has the potential to be used as an additive in dredged material. Using it together with lime and/or cement increases the effects of glass powder in a positive way.