Kripto para biriminin düzenlenmesi: Avrupa Birliği örneği
The arrangement of crypto currencies: The example of the European Union
  1. Tez No: 688037
  2. Yazar: BUSEM UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE BİBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Satoshi Nakamoto'nun Bitcoin ile ilgili makalesiyle hayatımıza girmiş olan ve günümüzde yaygın hale gelen kripto para sistemi; işletmelere ve müşterilerine yeni ödeme yöntemleri, yatırım fırsatları sunmanın bir yolu olarak kazanç sağlamakta ve hatta bazıları devletler tarafından ödenen fiat para birimlerinin yerine geçecek şekilde tasarlanmaktadır. Araştırmada, kripto para birimleri ifade edilerek, finansal bağlamda kripto varlıklarının ekonomik potansiyelini, risklerini analiz etmekte ve bu bağlamda Avrupa Birliği'nde bu sistemin düzenlemesinin gereklilikleri değerlendirmektedir. Avrupa Birliği'nde kripto paraların düzenlemesinin farklı etkileri analiz edilmekte ve düzenlemeleri için politika önerileri geliştirilmektedir. Bununla birlikte, kara para aklama ve terörizmin finansmanı gibi yasa dışı faaliyetlerle ilgisi, tüketicinin ve yatırımcının korunmasının yolları, finansal istikrar üzerindeki etkileri, kripto varlıklarının vergilendirilmesi ve blok zinciri uygulamalarının mevcut yasal çerçeveye uygunluğu ele alınmaktadır. Ulusların atacağı uygun adımları öne çıkararak yarattığı küresel değişim ile artan ilginin, piyasanın geleceğine nasıl etkide bulunacağı araştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kripto para birimleri, Blok zinciri, Bitcoin, Kara para aklama, Avrupa Birliği düzenlemeleri
Özet (Çeviri)
The crypto money system that entered our lives with Satoshi Nakamoto's article on Bitcoin and has become widespread today; It generates revenue as a way to offer businesses and customers new payment methods, investment opportunities, and some are even designed to replace fiat currencies paid by governments. In the research, by expressing crypto currencies, it analyzes the economic potential and risks of crypto assets in financial context and in this context evaluates the requirements of the regulation of this system in the European Union. The different effects of the regulation of cryptocurrencies in the European Union are analyzed and policy recommendations are developed for their regulation. However, it addresses its relevance to illegal activities such as money laundering and financing of terrorism, ways of protecting consumers and investors, their impact on financial stability, taxation of crypto assets, and compliance of blockchain practices with the current legal framework. It has been investigated how the increasing interest with the global change created by highlighting the appropriate steps to be taken by the nations will affect the future of the market. KEY WORDS: Cryptocurrencies, Blockchain, Bitcoin, Money laundering, European Union regulations