Dördüncü dalga feminist yankı alanları: Dijital araç ve uygulamalar
The echo areas of fourth wave feminism: Digital tools and applications
- Tez No: 688057
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA ESİN ERBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dijital araç ve uygulamalar, geleneksel medyada yer bulamayan kişilere kendilerini ifade etme imkânı verirken kolektif eylem süreçlerine ve tartışmalara katılmaları için alternatif bir ortam sunmaktadır. Dijital araçların kullanımının ve popülerliğinin artmasıyla feminist hareket dijital medyayı aktivizm için önemli bir alan olarak benimsemiştir. Erişilebilirlik, düşük maliyet, anonim olma, kitlesizleştirme ve eşzamansızlık özellikleri, feministleri düşüncelerini paylaşma, farkındalık oluşturma ve kişileri harekete geçirmede dijital araçları kullanmaya teşvik etmektedir. Bu çalışmada dijital teknolojilerin gelişmesiyle ortaya çıkan dördüncü dalga feminist hareketin aktivizm amacıyla dijital araç ve uygulamaları hangi amaçla kullandığı, feminist örgütlenmede oluşturduğu değişimler ve dijital ortamlarda gerçekleştirilen eylemler irdelenecektir. Bu bağlamda araştırma kapsamında Türkiye'de yer alan ve çevrimiçi olarak varlığını sürdüren Erktolia, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı faaliyet gösteren Mor Dayanışma ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun dijital temsilcileriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda Erktolia, Mor Dayanışma ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu dijital araç ve uygulamaları diğerlerini bilgilendirmek, harekete geçirmek, başkalarıyla etkileşim sağlamak ve feminist harekete destekçi sağlamak amacıyla kullanarak feminizmin dijital ortamlarda görünürlüğünü artırmaktadır. Dijital ağlarda gerçekleştirilen eylemlerin, özellikle sosyal medya araçlarında başlatılan hashtag eylemlerinin daha hızlı bir şekilde etkileşim aldığı ve feminist hareket adına beklendik sonuçlar elde ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Whereas digital tools and applications allow people who cannot find a place in traditional media to express themselves, they also provide an alternative environment for them to participate in collective action processes and discussions. Upon the increase in the use and popularity of digital tools, the feminist movement has embraced digital media as an important field for activism. Such features as availability, low cost, anonymity, demassification, and asynchrony encourage feminists to use digital tools so as to share their thoughts, raise awareness, and mobilize people. In this study, it is purposed to examine the changes in feminist organization, actions taken in digital environments, and for what purpose the fourth wave feminist movement, which emerged with the development of digital technologies, uses digital tools and applications for activism. In this respect, semi-structured interviews were conducted with the digital representatives of Erktolia, located in Turkey and operating online, and Mor Dayanışma (Purple Solidarity) and Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (We Will Stop Femicide Platform) which operates both online and offline. As a result of the research, it can be stated that Erktolia, Mor Dayanışma and Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu increase the visibility of feminism in digital environments by using digital tools and applications to inform, mobilize, interact, and organize. In addition, it is concluded that the actions carried out in digital networks, especially the hashtag actions initiated in social media tools, receive faster interaction and obtain expected results for the feminist movement.