Sağlıklı ve sağlıksız 1. trimester gebelerde maternal serumda MFG-E8 (Milk fat globule - Epidermal growth factor 8) düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of maternal serum MFG-E8 (Milk fat globule-Epidermal growth factor 8) levels in healthy and unhealthy 1st trimesterpregnants
  1. Tez No: 688058
  2. Yazar: BİRCAN ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA SEMA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada sağlıklı ve sağlıksız 1. trimester gebelerde maternal serumda MFG-E8 düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Etik Kurul onayını takiben Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği gebe polikliniğine 16.07.2020-25.02.2021 tarihleri arasında başvuran; tekil gebeliği olan ve gebelik haftası 14 haftadan az olan 30 missed abortus, 30 abortus imminens olgusu ve 30 sağlıklı gebe dahil edilmiştir. Gebelerin maternal serumlarında ELİSA yöntemiyle MFG-E8 düzeyine bakılmıştır. Ayrıca rutin gebelik takibi sırasında beyaz küre sayısı, nötrofil, lenfosit, hemoglobin, hematokrit, platelet, PDW, MPV, TSH, AST, ALT ve INR değerlerine bakılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda normal dağılan sürekli değişkenler için Tek yönlü varyans analizi, dağılmayanlar için Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. İkili grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Kategorik değişkenler Ki kare testi ile karşılaştırılmıştır. MFGE8'in diğer parametrelerle olan ilişkisi Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to compare MFG-E8 levels in maternal serum of healthy and unhealthy first trimester pregnant women. Materials and Methods: Following the approval of the Ethics Committee, the patients who applied to Kırıkkale University Medical Faculty Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between 16.07.2020-25.02.2021; 30 missed abortion, 30 abortion imminence cases and 30 healthy pregnant women with singleton pregnancy and less than 14 weeks gestational week were included in the study. MFG-E8 level was measured in maternal sera of pregnant women by ELISA method. In addition, white blood cell count, neutrophil, lymphocyte, hemoglobin, hematocrit, platelet, PDW, MPV, TSH, AST, ALT and INR values were measured during routine pregnancy follow-up. One-way analysis of variance was used for the normally distributed continuous variables, and the Kruskal Wallis test was used for the nonnormally distributed variables in the comparisons between groups. Mann Whitney U test was used for pairwise group comparisons. Categorical variables were compared using the Chi-square test. The relationship of MFG-E8 with other parameters was evaluated by Spearman correlation analysis. Statistical significance level was accepted as p 0.05).