Çeltik anızının, biyokömürü ve külünün marul bitkisi gelişimi ve toprak özelliklerine etkileri
The effect of rice straw, biochar and ash on lettuce plant growth and soil properties
  1. Tez No: 688082
  2. Yazar: GÜLİSTAN TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KAVDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada çeltik sapının kıyılarak, yakılarak ve biyokömüre dönüştürülerek toprağa karıştırılmasının toprak özelliklerive marul bitkisi gelişimi üzerine etkileri incelenmiştir. Deneme iki farklı dozda (%3 ve %6) biyokömür, (%1 ve %3) anız, (%3 ve %6) kül (%) ve kontrol grubundan oluşmaktadır. Marul (Lactuca sativa L.) fideleri saksılara şaşırtılarak, sıcaklık ve ışık kontrollü iklim odasında tesadüf parselleri deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak deneme kurulmuştur. Haftalık olarak marulun yaprak sayısı ve boyu ölçülmüştür. Marullar fide dikim tarihinden 61 gün sonra hasat edilmiştir. Toprak analiz sonuçlarında; porozite %63,71, tarla kapasitesi %52,20, Ksat 8,91x10-04 cm/s değeriyle en fazla %6 biyokömür uygulamasında olmuştur. En yüksek agregat stabilitesi %6 kül uygulamasında (%85,40), en yüksek agregat ortalama ağırlık çapı ise %3 anız uygulamasında (%2,01) olmuştur. Toprak pH değeri en fazla %1 anız uygulamasında (7,54), elektriksel iletkenlik en fazla %6 kül uygulamasında (5,68 dS/m) ve en düşük %3 biyokömür uygulamasında (2,72 dS/m) bulunmuştur. Toprak toplam karbon (C) miktarı en fazla %3 biyokömür uygulamasında (%10,43), toprak toplam N miktarı %6 biyokömür uygulamasında (%0,58) ve toprak karbon azot (C/N) oranı en fazla kontrolde (29,77) en düşük %6 biyokömür uygulamasında (15,78) olmuştur. Marul gelişiminde ise; Bitki bünyesindeki N miktarı en fazla kontrol uygulamasında (%9,17) en düşük %6,33 ile %6 kül uygulamasında olmuştur. Uygulamaların, klorofil değeri ve bitki yaş ağırlığı üzerine etkileri istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur. Kuru ağırlık en fazla %6 biyokömür uygulamasında (1,06 g), yaprak alanı en fazla %3 biyokömür uygulamasında (625,26 cm2) en düşük 45,50 cm2 ile %1 anız uygulamasında görülmüştür. Yaprak sayısı ve bitki boyu %3, %6 biyokömür uygulamalarında daha fazla olmuş ve bunu kontrol uygulaması izlemiştir. Kül ve anız uygulaması marul gelişimini olumsuz etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of incorporating different forms of rice straw (chopped, burned and converted into biochar) into soil on soil properties and lettuce plant growth were investigated. The experiment consisted of two different rates of biochar (3% and 6%), rice straw (1% and 3%), ash (3% and 6%) and control group. The lettuce (Lactuca sativa L.) seedlings were transplanted into the pots and then placed in a temperature and light controlled room. The experiment was set up in a randomized plot design with four replications. The leaf numbers and lengths of the lettuce plants were measured weekly. Lettuce was harvested 61 days after planting. According to soil analysis results, the highest soil porosity was 63.71%, field capacity was 52.20%, Ksat was 8.91x10-04 cm/s with 6% biochar application. The highest aggregate stability value was obtained with 6% ash application (85.40%) and the highest mean weight diameter was obtained with 3% straw applications. The highest soil pH value was obtained with 1% rice straw application (7.54). The highest electrical conductivity was observed in 6% ash application (5.68 dS/m) while the lowest value was seen in 3% biochar application (2.72 dS/m). Soil total carbon (C) amount was maximum with 3% biochar application (10.43%), while total soil N amount was maximum with 6% biochar application (0.58%). The highest soil C/N ratio was in control (29, 77) treatment while the lowest one was in 6% biochar application (15.78). The highest N content of lettuce plant was in the control (9.17%) while the lowest was (6.33%) in the 6% ash application. The effects of treatments on chlorophyll value and plant fresh weight were found to be statistically insignificant. 6% biochar application resulted in the greatest plant dry weight (1.06 g). The leaf area was highest at 3% biochar application (625.26 cm2) and the lowest at (45.50 cm2) 1% straw application. Leaf number and plant height were higher in 3% and 6% biochar treatments, respectively, followed by control treatment. Ash and straw applications adversely affected lettuce growth. The plant development difference was observed from the lettuce planting.