Spor bilimleri fakültesi 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları, sporcu beslenme bilgi düzeyi ve antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluatıon of nutrıtıonal habıts, athlete nutrıtıonal knowledge level and anthroopometrıc measurements of sports scıences faculty 1st and 4TH grade students
  1. Tez No: 688081
  2. Yazar: AKIN FADILOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 1. ve 4.sınıf öğrencilerinin beslenme alışkanları, sporcu beslenme bilgi düzeyi ve antropometrik ölçümlerinin değerlendirmesi amacıyla Gaziantep ilinin Gaziantep Üniversitesinde 105 kadın, 186 erkek gönüllü öğrenciyle Şubat-Nisan 2021 tarihleri arasında covid-19 salgını dolayısıyla anketler uzaktan internet üzerinden yapılmıştır. Çalışmada“Sporcu Beslenmesi Bilgi Ölçeği (SBBÖ)”uygulanmıştır. Soru formunda demografik özellikler, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlığı, son 1 ay için besin tüketim sıklığı ve antropometrik ölçümleri(boy, kilo, bel çevresi, kalça çevresi) yer almaktadır. Araştırmaya 1. sınıf toplam 111 öğrenci ve 4. sınıf 180 öğrenci katılmıştır. 1.sınıf öğrencilerin % 46,8'i ve 4.sınıf öğrencilerin %51,7'si öğün atladığını belirtmiştir. Öğün atlama ve öğün sayısı benzerlik görülmüş anlamlı farklılık bulunmamıştır(p>0,05). Öğrencilerin su tüketimleri incelendiğinde 1. sınıfların %46,8'i, 4. sınıfların %60'ı, 2 litre ve üzeri günlük su tükettiklerini belirtmişlerdir. Dördüncü sınıf öğrencileri daha fazla su tüketmiştir (p=0,019). Çalışmaya katılan 1. ve 4. sınıf öğrencilerin Beden Kütle İndeksi (BKİ) değeri ortalaması sırasıyla 22,9±2,3 kg/ m2 ve 23,2±2,7 kg/ m2 'dir(p>0,05). Bel çevresi, kalça çevresi, bel/boy oranı ve bel/kalça oranı öğrenim görülen sınıflarda benzerlik gösterdiği görülmüştür(p>0,05). SBBÖ'den aldıkları puanlar incelendiğinde 1.sınıf öğrencileri 40,4±26,5 ve 4. sınıf öğrencileri 48,9±33,1 puan almışlar ve öğrenim görülen sınıf ile SBBÖ'den alınan puan arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p=0,023).
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 105 female and 186 male volunteer students at Gaziantep University in Gaziantep province to evaluate the nutrional habits, sports nutrition knowledge level and anthropometric measurements of 1st and 4th grade students studying at the Faculty of Sports Sciences between February and April 2021 due to the covid-19 epidemic done remotely via the internet. In the study,“Sports Nutrition Knowledge Scale (SSBS)”was applied. The questionnaire includes demographic characteristics, health information, nutritional habits, frequency of food consumption for the last month and anthropometric measurements (height, weight, waist, hip circumference). A total of 111 1st grade students and 180 4th grade students participated in the research. 46.8% of 1st grade students and 51.7% of 4th grade students stated that they skipped meals. When the water consumption of the students was examined, 46.8% of the 1st graders and 60% of the 4th graders stated that they consumed 2 liters or more of water per day.A significant correlation was found between water consumption according to the class of education (p=0.019). The mean Body Mass Index (BMI) values of the 1st and 4th grade students participating in the study were 22.9±2.3 kg/m2 and 23.2±2.7 kg/m2, respectively (p>0,05). It was observed that waist, hip circumference, waist/height and waist/hip ratio were similar in classes (p>0,05). When the scores they got from SBSS were examined, 1st grade students got 40.4±26.5 points and 4th grade students got 48.9±33.1 points, and a significant correlation was found between the grade they studied and the score obtained from SBSS (p=0,023). In the sub-dimensions of the scale, the average score obtained from factor 1-weight control, factor 4-sports nutrition and 5-supplement was found to be significantly higher in 4th grade students than in 1st grade students (p>0,05).As a result, although it was determined that the 4th year students of the Faculty of Sports Sciences were more knowledgeable about sports nutrition than the 1st year students, it was seen that the students were generally insufficient. It is thought that the level of knowledge on this subject can be increased by giving seminars and conferences in addition to the courses in schools related to this subject.