Turkey's Presidential executive system: Reactions from the opposition parties
Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi: Muhalefet partilerinden gelen tepkiler
- Tez No: 688097
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş sürecini muhalefet partilerinin perspektifinden incelemektir. Bu doğrultuda Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde siyasi parti grubu bulunan muhalif partiler olan Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti ve Halkların Demokratik Partisi'nin cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi üzerine geliştirdikleri söylemler nitel içerik analizi metodolojisi ile ele alınmıştır. Ayrıca Saadet Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi ve Gelecek Partisi gibi siyasi partilerin söylemleri de benzer şekilde incelenmiştir. Çalışma, muhalif partilerin sahip oldukları farklı ideolojilere ve parti programlarına rağmen bu partilerin yeni sisteme karşı ortak bir karşı-argüman geliştirdiklerini ve bu sistemin güçlendirilmiş bir parlamenter sistemle değiştirilmesini birinci öncelik haline getirdiklerini öne sürmektedir. Ancak muhalif partilerin eleştirileri ve önerileri sahip oldukları farklı ideolojik eğilimleri de yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine Turkey's switch to the presidential executive system from the perspective of opposition parties. In this regard, the discourses of the Republican People's Party, the Good Party, and the People's Democratic Party, which are the opposition parties that have a parliamentary group in the Turkish Grand National Assembly are studied with the qualitative content analysis methodology. Moreover, three other minor political parties such as the Felicity Party, the Democracy and Progress Party and the Future Party are also briefly evaluated. The study reveals that despite the different ideologies and party programs of the opposition parties, a common counter-discourse has been developed against the new system and these parties see the replacement of the current system with a strengthened parliamentary one as their first priority. However, in their criticisms and suggestions, we see the reflections of their diverse ideological orientations.