Suriye çölü savaş yıkımı bölgelerinde kil ve toprak malzemelerinin inşaalarda yeniden kullanım olanakları
Re-use of clay and soil materials in construction in war-ravaged areas of the Syrian desert
- Tez No: 688132
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SENEM DOYDUK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Suriye'nin kuzeyindeki çöl bölgesinde,savaş nedeniyle yıkılan özellikle Rakka ve Deir Ezzor kentlerinde ve Halep, Homs ve Haseke kırsalındaki barınma sorununu tartışmaktadır ve modern yapı malzemelerine alternatif olarak kilin nasıl temel ve yerel bir yapı malzemesi olarak kullanılma alternatiflerini araştırmaktadır. Giriş bölümünün ardından ikinci bölümde, kil esaslı yapı malzemeleri tanımlanmıştır ve kilin bir yapı malzemesi olarak özellikleri belirlenmiştir. Modern ve geleneksel yapı kil yöntemleri, her birinin avantajları, dezavantajları ve kil malzemesinin kullanımının etkilerini de araştırılmaktadır. Üçüncü bölümde, kilin günümüz insanının ihtiyaçlarını karşılamada etkinliğini ortaya çıkarmak için çalışma alanına benzer kil yapı örnekleri incelenmektedir. Dördüncü bölüm çalışma alanıyla ilgilidir. Tarih öncesi çağlardan başlayarak Suriye krallıklarının çağlarına ve günümüze kadar bu bölgede kil malzemenin bu bölge için önemini bilmek amacıyla tarihi bir kil mimarisi çalışması yapılmaktadır. Ayrıca çalışma bölgesinde savaş sonrası konut projesinde kilden yapılmış evleri uygulanma ımkanı tartışılmıştır ve iki savaş sonrası konut projesi incelenip karşılaştırılmıştır. Sonunda, günümüzde, kil mimarisinin tercih edilmeme sebepleri analiz edilmiş ve çalışma alanının koşullarına göre uygun bir model önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study discusses the housing problem in the desert region of northern Syria, especially in the cities of Rakka, Deir Ezzor, and the rural areas of Aleppo, Homs, and Hasakah which were destroyed by the war, and shows how mud can be a basic and local building material as an alternative to modern building materials. After the introduction in the second chapter, mud-based building materials have been defined, and also the properties of mud as a building material have been determined. Modern and traditional construction mud techniques, the advantages and disadvantages of each, and the effects of using clay material are also explored. In the third chapter, mud structure examples similar to the study area are researched in order to reveal the effectiveness of mud in meeting the needs of today's people. The fourth chapter is about the field of study. Starting from prehistoric times to the ages of the Syrian kingdoms and up to the present, a historical mud architecture study has been carried out in order to know the importance of mud material for this region. In addition, the possibility of applying mud houses in the post-war housing project in the study area was discussed and the two post-war housing projects were compared. In the end, the reasons why mud architecture is not preferred today are analyzed and a suitable model proposal is presented according to the conditions of the study area.