Genç boksörlerde 6 haftalık statik ve dinamik kor egzersizlerinin fiziksel performans parametrelerine etkisi
Impact on physical performance parameters of 6-week static and dynamic core exercises in young boxers
- Tez No: 688135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç boksörlerde 6 haftalık statik ve dinamik kor egzersizlerinin fiziksel performans parametrelerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmamıza Gençlik Spor İl Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde yer alan Bağcılar Olimpik Spor Tesislerinde eğitim gören Bağcılar Olimpik Boks Spor Kulübünden 20 erkek (10 statik, 10 dinamik) sporcu katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların antropomterik ölçümler ve Yo-yo Intermittent Recovery Test Level 1, 30m sürat testi, Hexagon çeviklik testi, durarak uzun atlama, Maksimum şınav, 30 sn mekik, Flamingo denge ve otur-eriş esneklik 6 haftalık antrenmanlar öncesinde ve sonrasında 2 kere tekrarlanmıştır. Araştırma bulgularına göre araştırmaya katılan boksörlerin boy uzunluk ortalamaları statik grupta 178,7±6,88 dinamik grupta 177,5±8,59 cm, vücut ağırlığı ortalamaları statik grupta 69,40±7,50 dinamik grupta 66,80±14,06 kg olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the impact of 6 weeks of static and dynamic core exercises on physical performance parameters in young boxers. Our research included 20 male (10 static, 10 dynamic) athletes from the Bağcılar Olympic Boxing Sports Club, trained in Bağcılar Olympic Sports facilities within the Directorate of Youth Sports Provincial Services. Anthropomteric measurements of athletes participating in the study and Yo-yo INTERMITTENT Recovery Test Level 1, 30m speed test, Hexagon agility test, long jump stop, maximum push-up, 30 sec shuttle, Flamingo stability and sit-down flexibility repeated 2 times before and after 6 weeks of training. According to research findings, the overall length averages of the boxers involved in the study 178,7 were 14,06 ± 8,59 cm in the static group ± 6,88 dynamic group and their body weight averages were 66,80 ± 7,50 kg in the static group 69,40 ± 177,5 dynamic group.