Büyük tekstil mağazalarında yangın tahliyesi açısından ürün yerleştirme en iyilemesi ve yangına karşı koruma
Optimization of product placement and fire protection in terms of fire evacuation in large textile stores
  1. Tez No: 688152
  2. Yazar: CEMİL SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yangın ve Yangın Güvenliği Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Alışveriş merkezlerinde ve caddelerde bulunan perakende tekstil mağazalarından yüksek miktarlarda yanıcı içerik bulunmaktadır. Yangın olayları arttıkça, genel olarak insanlar yangın riskinden oldukça endişe duymaktadırlar. Bir yangın riskini değerlendirmek için, olası ısı yayılım oranları deneysel olarak çalışılmalıdır. Bu tezde, Türkiye ve farklı ülkelerde 500 mağazada faaliyet gösteren perakende tekstil firmasından alınan ürünler kullanılmıştır. Bu ürünler, sonbahar kış, bahar ve yaz ayları için üretilen, farklı kullanım ve farklı yaş guruplarının (bebek, genç, çocuk, yetişkin) kullanımına sunulmak üzere hazırlanan ürün guruplarıdır. Ürünler deneylerde rast gele örnekleme ile kullanılmıştır. Testler için dört farklı dizilimde ve farklı ağırlıklarda ürün gurupları hazırlandı. Bu testler için kullanılan test düzeneği, ASTM E2257 – 17 ve ISO 9705-1 standartlarına uygun bir yangın odasıdır. Bu test düzeneği, tam ölçekli yangın değerlendirmeleri için ön çalışmaların yapılabileceği ve ısı yayılım oranlarının ölçülebileceği bir tesistir. Yangının gelişimi ile ilgili bilgi alabilmek için test odası tavanına ve bacaya termokupullar yerleştirilmiştir. Bacadan karbonmoksit ve karbondioksit ölçümleri de yapılmıştır. Ayrıca kapı açıklığına test sırasında ortamdan video kaydı yapılacak şekilde kameralar yerleştirilmiştir. Testlerde ürün guruplarının yakılmasıyla açığa çıkan ısı yayılım oranları, alevin ürün üniteleri arasında sıçrama süreleri, yangının gelişimi ve alev yayılımı incelenmiştir. Isı yayılım oranı, oksijen konsantrasyonu, mesafeye bağlı olarak alev sıçrama süreleri ve sıcaklık hakkında deneysel veriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
High amounts of flammable content are found in retail textile stores located in shopping malls and on various streets. As fire incidents increase, people are pretty concerned about the risk of fire. To assess a fire risk, possible heat release rates should be studied experimentally. In this thesis, the products supplied from a retail textile company having 500 stores operating in Turkey was used. These products which are produced for autumn, winter, spring and summer and prepared for different uses and for the use of different age groups (baby, young, child, adult) were used with random sampling in the experiments. The test setup used for these tests is a fire chamber in accordance with ASTM E2257–17 and ISO 9705-1 standards. This test setup is a facility where preliminary studies can be made for full-scale fire assessments and heat release rates can be measured. Thermocouples were placed on the ceiling of the test room and the chimney to obtain information about the development of the fire. Carbon monoxide and carbon dioxide measurements were also made from the chimney. In addition, cameras were placed in the doorway to record video from the experimental environment during the test. In the tests, the rate of heat released by the burning of the product groups, the leap times of the flame between the product units, the development of the fire, the spread of the flame were examined. Experimental data on the heat release rate, oxygen concentration, flame rebound times depending on distance and temperature are presented.