Lityum iyon pillerde kullanılan bazı katkılı katot malzemelerin iyonik iletkenliklerinin araştırılması
Investigation of the ionic conductivity of some additive cathode materials used in lithium-ion batteries
  1. Tez No: 688153
  2. Yazar: SERDAR DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Li-iyon pillerde katot malzemesi olarak kullanılan Li2MnO3'e %1 ve %3 oranlarında Ga katkılaması yapılmıştır. Yapılan küçük oranlardaki katkılamaların yeni katot malzemesinin kristal yapısına ve iletkenlik özelliklerine etkileri incelenmiştir. Üretilen toz numunelerin XRD ve SEM görüntüleri incelenmiştir. Katkılı malzemelerin iletkenlikleri, elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EİS) kullanılarak ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar yapılan küçük miktardaki Ga katkılarının, yeni katot malzemenin iyonik iletkenliğini arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 1% and 3% Ga doping was applied to the Li2MnO3 which is used as the cathode material in lithium-ion batteries material. The effects of small amounts of doping on the crystal structure and conductivity properties of the new cathode material were investigated. XRD and SEM images of the produced powder samples were examined. The conductivities of the doped materials were measured using electrochemical impedance spectroscopy. The obtained results showed that the small amount of Ga doping increased the ionic conductivity of the new cathode material.