Türkiye'de endemik olarak yayılış gösteren haplophyllum vulcanıcum bitkisinden elde edilen ekstrelerin antibakteriyel aktivitelerinin araştırılması
To investigate the antibacterial activity of extracts obtained from the haplophyllum vulcanicum plant endemic species in turkey
  1. Tez No: 688168
  2. Yazar: SEBAHAT BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Elektroeğirme nanoelyaf üretim metodu ile, nano yapılı materyaller, yara sargıları, doku kültürü için yapı iskelesi ve ilaç salınımı dahil olmak üzere çeşitli biyomedikal uygulamalarda kullanılmak üzere çok amaçlı yapılar üretilebilmektedir. Bu üretim tekniğinde biyolojik olarak aktif maddeler ve ilaçlar nanoliflere kolaylıkla eklenebilir. Bu katkılardan bazıları ise doğal bitki ekstreleridir. Bitkilerin doğal antimikrobiyal ve antibakteriyel yapısı, yara tedavilerinde kullanılmalarını sağlamıştır. Bitkiler ve biyouyumlu polimerler harmanlanarak oluşturulan nanolifler, antibakteriyel ve biyouyumlu özellik sergileyerek, yara iyileştirme potansiyelini artırabilir. Bu çalışmada“Dağ Sedosu”olarak bilinen ve Anadolu havzasına özel endemik bir bitki türü olan Haplophyllum vulcanicum (Rutaceae) toplanmış, kök ve toprak üstü kısımları ayrı ayrı gölgede kurutulmuş ve materyaller toz haline getirilmiştir. Toz haline getirilen örnekler (20 g-60 g) üzerine etanol (yaklaşık 250-300 ml) eklenerek bitki örnekleri maserasyona bırakılmıştır. Daha sonra süzülmüş ve filtre kağıdından geçirilmiş organik maddeler, alçak basınç altında 45 santigrat derece (°C) su banyosu kullanılarak evaporatörde kuruyana kadar yoğunlaştırılmıştır. Elektroeğirmede kullanılmak üzere taşıyıcı polimer çözeltisi olarak kütlece % 10 polivinil alkol (PVA)/saf su çözeltisi hazırlanmıştır. Haplophyllum vulcanicum Boiss. & Heldr. ekstresi, PVA çözeltisine katı madde miktarının kütlece %10'u oranında ilave edilmiştir. Bazı örneklere daha pürüzsüz lifler elde edebilmek için PVA'ya ilave olarak polivinil prolidon (PVP) eklenmiştir. Üretilen nanoliflerin çapları Taramalı Elektron Mikroskobu ile belirlenmiş, çapları ImageJ ve Origin uygulamaları ile analiz edilmiştir. Elde edilen nanolifler, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Klebsiella Pneumoniae ve Pseudomonas aeruginosa bakterilerine karşı antibakteriyel aktiviteleri açısından analiz edilmiştir. İnhibisyon bölgeleri ölçülerek in vitro testlerle karşılaştırılmıştır. Deneyler sonucunda Haplophyllum vulcanicum bitki ekstresi katkılı lif maddelerin bakteri kültüründe antibakteriyel özellik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the electrospinning nanofiber production method, multi-purpose structures can be produced for use in a variety of biomedical applications, including nanostructured materials, wound dressings, scaffolding for tissue culture and drug release. In this production technique, biologically active substances and drugs can be easily added to nanofibers. Some of these additives are natural plant extracts. The natural antimicrobial and antibacterial nature of the plants enabled them to be used in wound treatments. Nanofibers formed by blending plants and biocompatible polymers can increase the wound healing potential by exhibiting antibacterial and biocompatible properties. In this study, Haplophyllum vulcanicum (Rutaceae), known as“Mountain Sedos”and an endemic plant species specific to the Anatolian basin, was collected, its root and aboveground parts were dried separately in the shade and the materials were pulverized. Ethanol (about 250-300 ml) was added to powdered samples (20 g-60 g) and the plant samples were left for maceration. The organics, which were then filtered and passed through filter paper, were concentrated to dryness in the evaporator using a 45 degrees Celsius (° C) water bath under reduced pressure. .A 10% by mass polyvinyl alcohol (PVA) / purified water solution was prepared as a carrier polymer solution to be used in electrospinning. Haplophyllum vulcanicum Boiss. & Heldr. extract was added to the PVA solution at a rate of 10% by mass of the solid substance. In addition to PVA, polyvinyl prolidone (PVP) was added to some samples to obtain smoother fibers. The diameters of the produced nanofibers were determined by Scanning Electron Microscope and their diameters were analyzed with ImageJ and Origin applications. The obtained nanofibers were analyzed for their antibacterial activities against Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae and Pseudomonas aeruginosa bacteria. Zones of inhibition were measured and compared with in vitro tests. As a result of the experiments, it was determined that fiber materials with Haplophyllum vulcanicum plant extract had antibacterial properties in bacterial culture.