Senkron düşürücü dönüştürücü tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of synchronous buck converter
- Tez No: 688191
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FARUK BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Elektrik enerjisinin kullanımı, erişim kolaylığı, verimlilik, çevre dostu olması gibi nedenlerden dolayı gün geçtikçe artmaktadır. Dolayısıyla elektrik enerjisinin kontrolü önemini arttırmaktadır. Ayrıca enerji talebindeki artış enerji verimliliğini de gerektirmektedir. Bundan dolayı güç elektroniği uygulamaları son yıllarda önem kazanmıştır. Anahtarlamalı güç kaynakları (AGK) güç elektroniği uygulamalarında önemli bir yere sahiptir. Asenkron düşürücü dönüştürücülerdeki (ADD) diyodun özellikle düşük doluluk oranlarındaki yüksek iletim güç kayıpları senkron düşürücü dönüştürücü (SDD) kullanımını avantajlı hale getirmektedir. Buna karşılık SDD'deki metal oksit yarı iletken alan etkili transistör (MOSFET) elemanının sahip olduğu diyodun ters toparlanma davranışı, kesime girme anlarında anahtarlama frekansı ile orantılı bir biçimde yüksek güç kayıplarına neden olmaktadır. ADD yerine SDD tercih edilerek, güç kayıplarının düşürülmesi ve verimin arttırılması hedeflenmiştir. Dünya genelinde karbon emisyonlarının azaltılması amacıyla atılan adımlar çerçevesinde içten yanmalı motorların (ICE) kullanımı günden güne azalmaktadır. Otomobil üreticileri benzinli ve dizel araçlara nazaran karbondioksit salımı olmayan elektrikli araçların tasarım ve üretimine yoğunlaşmaktadır. Bu amaçla tasarlanan yarı hibrit elektrikli araçlarda bulunan 48 V batarya sistemlerinden beslenen 12 V kurşun asit batarya ve diğer yükler düşürücü tip dönüştürücünün kullanımını gerektirmektedir. Tez çalışması kapsamında sabit akım modlu olarak tasarlanan senkron düşürücü dönüştürücü ihtiyaca göre batarya şarjı veya ışık yayan diyot (LED) sürücü uygulamalarında kullanılabilir. Yapılan deneyler sonucunda tasarlanan devrenin sabit akım modlu olarak çalıştığı ve değişen yük durumlarında hedeflenen akım değerini takip ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The usage of electric energy increases because of the reasons like accessibility, efficiency and being environmentally friendly day by day. So the control of electricity increases its importance. Also the increasing demand of energy brings the need of energy efficiency. Because of these reasons power electronics applications became important in the last years. Switch mode power supplies occupy an important position in power electronics applications. Especially in high duty cycles, high conduction losses of diode in asynchronous buck converter makes the usage of synchronous buck converter more advantageous. On the other hand, the reverse recovery behaviour of low side MOSFET causes high switching power losses which increases by frequency. By choosing synchronous buck converter instead of asynchronous buck converter it is aimed to achieve higher total efficiency. Usage of ICE's are decreasing because of the carbon emission issues day by day. Automotive manufacturers are focusing on designs of electric vehicles which have zero carbon emissions beside gasoline and diesel vehicles. The mild-hybrid vehicles which are designed because of these purposes includes 48 V and 12 V batteries and systems which uses buck converters. The constant current synchronous buck converter which is designed in this thesis can be used with battery charging or LED driver applications. In the experiments that have been made it is seen that the circuit follows the reference current values with the change of load successfully.