Endüstriyel güç sistemlerinde kararlılık otomatik kontrol ve yük atma
- Tez No: 6004
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GERÇEKLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Elektrik enerjisinin giderek pahalılaşması sonucu endüstriyel tesis lerde birleşik üretim önem kazanmaya ve gelişmeye başlamıştır. Enerji de vamlılığının ve kalitesinin pek iyi olmadığı gelişmekte olan ülkelerde birleşik üretim ekonomik avantajının yanında“ enerji devamlılığını da ar tırmakta böylece üretim kayıpları en aza inebilmektedir. Birleşik üretim yapan endüstriyel tesislerin güvenilebilir olabil mesi için iyi dizayn edilmesi ve ayarların sistem çalışmaları sonuçlarına dayanılarak yapılmasına bağlıdır. Bu incelemeler durgun, dinamik hal ka rarlılık, aşırı gerilim, yük atma ve röle koordinasyonu olarak özetlene bilir. Tezin ilk bölümünde endüstriyel sistem durgun hal kararlılık çalış malarının yapılabilmesi için modellenmiş, durum denklemleri çıkartılmış, kontrol ve sistem parametrelerinin kararlılığı nasıl etkilediği gelişti rilen bilgisayar programı ile ”incelenmiştir. Ayrıca durum denklemlerinin Özdeğerleri ile durgun hal kararlılık ilişkisi irdelenmiş, sonuçlar örnek sistem üzerinde tartışılmıştır. Endüstriyel tesisler genellikle tüketimlerinin tümünü üretimleriyle karşılayamadıklarından enterkonnekte sistemden ayrıldıkları takdirde yük atmak zorunda kalırlar. Yük atma sistemi ne aşırı yük atarak gereksiz ü- retim kaybına neden olmalı, nede az yük atarak güç sistemini tehlikeye düşürmelidir. İkinci bölümde yük atma sistem ve kriterleri uygulamala rıyla anlatılmış, geliştirilen bilgisayar programı ile örnek sistem üze rinde çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca ilk kez olarak mikro-işlemci destek li yük atma sistemi felsefesi önerilmiş, bilgisayar programı geliştiril miş ve örnek sistem üzerinde klasik yük atmaya göre avantajları detaylı olarak açıklanmıştır. Dinamik hal kararlılık çalışmaları arıza sonrasında senkron makina- ların kararlılıklarını koruyup-korumadıklarını belirlemek amacıyla yapı lır. Endüstriyel tesisteki türbo- jeneratörlerin kararlılıklarını koruya rak devrede kalmaları hayati önem taşır. Tezin son bölümünde bu incele melerin yapılabilmesi için jeneratör, ikaz, türbin, kontrol sistemleri -iii-ve endüstriyel güç sistemi modellenmiş, durum denklemleri çıkartılmış, bilgisayar programı hazırlanmış, sistem, ekipman ve kontrol parametrele rinin karalılığı nasıl etkilediği ayrıntılı olarak incelenmiştir. Yapılan çalışmalarda endüstriyel sistemler için kararlılık açısından en önemli arızanın ada konumunda iken değil, ana şebeke ile paralel çalı şırken meydana gelen fider arızası olduğu tesbit edilmiştir. Tezde örnek sistem olarak halen ülkemizin en büyük birleşik üretim kapasitesine sahip ALPET Aliağa Petrokimya San. ve Tic. A.Ş. tesisleri modellenmiş ve incelenmiştir. -iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Continuous rise of electrical energy cost encourages the development of cogeneration in industry. In developing countries where continuity and quality of electricity is not satisfactory cogeneration in addition to economic benefits improves industrial system's reliability and diminishes production losses. An industrial power system is reliable if it is well designed and properly adjusted considering results of system studies such as steady and dynamic state stability, overvoltage, load shedding and relay coor dination. In the first part of the thesis modelling of an industrial power system for steady state stability is accomplished, state equations are formed and a computer program is developed to analyze the effects of system, equipment and control parameters. Separately the relation between eigen values of state equations and steady state stability is discussed. In general industry's electrical power.production is less than her consumption, so when decoupled from the main grid in most cases load shedding is inevitable.Load shedding system should be well adjusted, ex cess shedding causes unnecessary production losses whereas undershedding endangers power system's safety. In the second part of the thesis load shedding criteria is presented in detail and a computer program is devel oped for simulation. In addition to classical load shedding a completely new method 'micro-processor supported load shedding system' is proposed. The new philosophy is explained in detail, a computer program is devel** oped and new system's superiority on classical load shedding is demons trated on experimental power system. Dynamic state stability is needed to check whether synchronous ma chines remain in synchronism after a disturbance or not. For an indus trial power system turbo-alternators stability is of vital importance. Accordingly in the last chapter generator, exciter, turbine, their con trol systems and the industrial power system is modeled, state equations -v-are obtained and -a computer program is developed for dynamic state sta bility analysis. It has been noticed that from stability point of view the most se vere case is feeder fault when working in parallel with the interconnec ted power system. Throughout the thesis ALPET Petrochemical Industry's power system is modeled and her original data is used. ALPET at present has the grea test cogeneration capacity in Turkey. -vi-