Mikronize kalsit katkılı üç boyutlu yazdırılabilir çimentolu karışımlarda deneysel ve sayısal modelleme çalışması
Experimental and numerical modeling of micronized calcite mixed three dimensional printable cement mixtures
- Tez No: 688195
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖVER KAMAN, DOÇ. DR. AHMET OZAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gelişen teknoloji ile 3 boyutlu yazıcılar ve beton teknolojisi birleştirilerek beton üretimine farklı bir boyut getirilmiştir. 3 boyutlu yazıcı betonu normal betondan farklı olarak üretiminde birçok farklı disiplinin bir arada çalıştığı yerinde ön dökümlü beton uygulaması olarak tanımlanmaktadır. 3 boyutlu yazıcı ile üretilen beton herhangi bir kalıp desteği ve titreşim işlemi olmadan katman katman yerleştirilebilen bir beton türüdür. Günümüzde ABD ve Çin'de birçok firma ve akademik kurum üç boyutlu basılmış yapılarla ilgili çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmada, Niğde bölgesinden temin edilen mikronize kalsitin 3 boyutlu yazıcı beton harcına ilave edilmesiyle numunelere uygulanan deney sonuçları ile Ansys programında yapılan yapısal analiz sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Mikronize kalsit çimento ile %0, %10, %20, %30, %40 ve %50 oranlarında ikame edilerek toplam 6 karışım hazırlanmıştır. Karışımlar üzerinde taze ve sertleşmiş beton deneyleri yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda mikronize kalsit ikamesinin numunelerin taze ve sertleşmiş beton özellikleri üzerinde belirgin bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Mikronize kalsit katkısının numunelerin erken yaşlardaki basınç dayanımları referans betona oranla daha yüksek çıkmıştır. Ancak, ileri yaşlarda mikronize kalsit katkılı betonların basınç dayanımının daha düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
By combining 3D printers and concrete technology, a different dimension has been brought to the creation of concrete with the contribution of developing technology.The difference between 3D printer concrete and normal concrete is defined as the on-site pre-cast concrete application in which many different disciplines work together in its production.Concrete produced with a 3D printer does not require any formwork support , at the same time, there is no need for vibration process , it is a type of concrete that can be placed layer by layer.Today, many companies and academic institutions in the USA and China are working on structures produced with 3D concrete. In this study, it is aimed to compare the results of the structural analysis made in the Ansys program with the test results applied to the samples by adding the micronized calcite obtained from the Niğde region to the 3D printer concrete mortar total of 6 mixtures were prepared by combining micronized calcite with cement at the rates of 0%, 10%, 20%, 30%, 40% and 50%. Fresh concrete and hardened concrete tests were carried out with the mixtures formed.As a result of the tests, it was observed that the addition of micronized calcite did not have a significant effect on the fresh and hardened concrete properties of the samples.In case of adding micronized calcite, the early compressive strengths were higher than the reference concrete.But it was observed that the compressive strength of concrete with micronized calcite was lower in the following process.