Farklı lif türleri ile üretilen tüf esaslı geopolimer karo kaplamalarda darbe ve asit direncinin araştırılması
Investigation of impact and acid resistance of tuff-based geopolymer tile coatings produced with different fiber types
  1. Tez No: 983581
  2. Yazar: SENA ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, karbon, polipropilen ve bazalt liflerle güçlendirilmiş, toz halde cam, mangan, manyetit demir ve bor katkılı Zeolit ve Riyolit esaslı Bayburt tüfleri ile mikronize kalsit kullanılarak üretilmiş olan geopolimer karo kaplama malzemeleri üzerinde su emme, darbe direnci ve asit direnci deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deneyler en az 1000 gün yaşındaki toplam 37 geopolimer karo kaplama malzemeleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. ASTM C1585-13'e göre su emme deneyleri, ASTM C267'ye göre %1 seyreltik sülfirik asit çözeltisinde asit direnci ve ASTM D7136'e göre darbe direnci deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel sonuçlara göre, karbon lifli geopolimer karolarda su, darbe ve asit dirençlerinde en iyi sonuçlar elde edilmiştir. En zayıf yapıya sahip geopolimer karolar bazalt lifli seriler içinde olmuştur. İlaveten, polipropilen lif ve cam katkılı geopolimer karolar su ve asit direnci açısından en zayıf performansları sergilemiştir. Demir, mangan ve cam gibi bileşenler geopolimer kaplamaların su, asit ve darbe dirençlerini olumlu etkilememiştir. Genel sonuçlara göre geopolimer karo üretiminde lif tipi darbe direnci ve asit direncini önemli derecede artırırken, toz katkılar asit direnci ile porozitede önemli derecede etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, water absorption, impact resistance, and acid resistance tests were conducted on geopolymer tile coating materials produced using Bayburt tuffs based on zeolite and rhyolite, reinforced with carbon, polypropylene, and basalt fibers, and containing powdered glass, manganese, magnetite iron, and boron additives, along with micronized calcite. The tests were performed on a total of 37 geopolymer tile coating materials aged at least 1000 days. Water absorption tests were performed according to ASTM C1585-13, acid resistance in a 1% diluted sulfuric acid solution according to ASTM C267, and impact resistance tests according to ASTM D7136. According to the experimental results, the carbon fiber-reinforced geopolymer tiles exhibited the best performance in terms of water, impact, and acid resistance. The weakest structural properties among the geopolymer tiles were observed in the basalt fiber-reinforced series. In addition, the polypropylene fiber- and glass-added geopolymer tiles demonstrated the poorest performance in terms of water and acid resistance. Components such as iron, manganese, and glass did not positively influence the water, acid, or impact resistance of the geopolymer coatings. Overall, it can be concluded that the type of fiber significantly enhanced the impact and acid resistance in geopolymer tile production, whereas the powder additives had a pronounced effect on acid resistance and porosity.