Batı Anadolu onurlandırma alanları ve portre heykelleri
Honorific areas and portrait statues in Western Anatolia
  1. Tez No: 688215
  2. Yazar: SUAT KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR GÜLBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Onur ve ün gibi kavramlara sosyal hayatlarının merkezinde rol veren Hellen ve Roma toplumları, geleneklerini ve kentlerini bu çerçevede geliştirmişlerdir. Oluşturulan onurlandırma geleneği içerisinde, onur elde etmek isteyen insanlar kamu ve kent yararına işler yapmış, bunun sonucunda birçok hizmet şekli ortaya çıkmıştır. Kentlerin en önemli alanları, en görünür yerleri; hükümdarlara, komutanlara, rahiplere ve soylarının bilinir sürekliliğini sağlamak isteyen birçok soyluya göz önünde olmak, nüfuz kazanmak ve hatırlanmak için alan sağlamıştır. Onurlandırma geleneğinin günümüze ulaşan en güzel kanıtları olan portre heykelleri ise onurlandırılan kişilerin statüsüne göre farklı şekillerde işlenmiş ve sergilenmiştir. Bu çalışma, kimlerin nasıl onurlandırıldığı, Hellenistik ve Roma Cumhuriyet-İmparatorluk Dönemleri içerisinde onurlandırma geleneğinin nasıl geliştiği, Batı Anadolu'daki kentlerde hangi alanların onurlandırmalar için kullanıldığı ve de onurlandırma portre heykellerinin nasıl işlendiğine dair bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hellenic and Roman societies, which put concepts such as honor and fame to the center of their social life, developed their traditions and cities in respect to these notions. Within the established honorific practices, people who want to achieve honor have done works to benefit the public and the city; as a result, many forms of service have emerged in this context. The most important areas of the cities and visible places have provided space for rulers, commanders, priests, and nobles who wanted to ensure the continuity of their lineage, to be seen, gain influence, and be remembered. The honorific portraits, the most elegant proofs of the honorific practices, have been processed and exhibited in many different ways according to the status of the honored characters. This study provides information on who was honored and how the honorific practice developed during the Hellenistic and Roman Republican-Imperial Periods, which areas in Western Anatolian cities used for honorific space, and how honorific portraits were processed.