Design of a smart IoT walker/cane for disabled patients and gait monitoring
Engelli hastalar ve yürüme izleme için akıllı IoT yürüteç tasarımı
- Tez No: 688214
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU TUNÇ ÇAMLIBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yaşlıların çoğu günlük aktivitelerini sürdürmek için yürüteç kullanımına ihtiyaç duyar. Ek olarak, fizyolojik parametrelerinin ölçülmesine sürekli ihtiyaç duyarlar. Bu amaçla, Nesnelerin İnterneti (IoT) ile güçlendirilmiş yürüteç cihazı, ihtiyaç sahibi kişilerin yaşam kalitesini artırmak için tasarlanmıştır. Kullanıcının fizyolojik koşullarının sık sık kontrol edilmesini sağlayan dijitalleştirilmiş yöntem, doktor ziyaretine gerek kalmadan kullanıcının durumunun ilerlemesini daha kolay takip etmeyi sağlar. Ayrıca, bu tür yürüteçler giyilemez olarak tasarlanmıştır, bu da gerçek ortamda kullanımı ve gün içinde yürüyüşü izlemeyi pratik ve kullanışlı hale getirir. Cihaz, kullanıcının vücut ısısını, oksijen doygunluk seviyesini, nabız hızını ve vücut ağırlığını izleyen sensörlerden yapılmıştır. Bu sensörler saniyede bir veri toplar ve Arduino cihazları üzerinden seri haberleşme ile verileri Raspberry pi mikrobilgisayarına aktarır ve böylece veriler cihazın mikro kartına kaydedilir. Bu sayede kullanıcı, verileri cihazın ortasında bulunan ekrandan takip edebilir.
Özet (Çeviri)
Most of elderly people require the use of walkers to maintain their daily activities. In addition, they are in continuous need of having their physiological parameters measured. For this purpose, the Internet of Things (IoT)-augmented walker device is designed to increase the life quality of people in need. The digitalized method of conducting a frequent check of user's physiological conditions enables an easier track of his progress without a need for a doctor visit. Moreover, such walkers are designed as unwearable which makes it practical and helpful to use in real environment and monitor the gait during the day. The device is made of sensors that monitor the body temperature of the user, the oxygen saturation level, the pulse rate, and the body weight. These sensors collect data every second and through the Arduino devices they transfer the data to the Raspberry pi microcomputer via serial communication and thus save the data in the micro-card of device. This way, the user visualizes the data in the screen located in the middle of the device.