An analysis of firm-size effect in Borsa Istanbul
Borsa İstanbul'da firma büyüklüğü etki analizi
- Tez No: 688220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OĞUZ KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, 01/03/2011 - 30/09/2020 tarihleri arasında Borsa İstanbul'un BIST endekslerinde yer alan 331 firmanın hisse senedi getirilerindeki firma büyüklüğü anomalisi panel veri analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada bağımlı değişken olarak hisse senetlerinin getiri fazlası kullanılmıştır. Bağımsız değişken olarak piyasa değeri, Piyasa Defter Değeri oranı, halka açıklık oranı, hisse başına kazanç, piyasa fazla getirisi ve 10 yıllık Türkiye tahvil getirisi verileri kullanılmıştır. Panel veri analizi sonuçları, Borsa İstanbul BISTTÜM endeksinde yer alan hisse senetleri için piyasa kapitalizasyonunun hisse senedi getirilerini olumlu etkilediğini göstermektedir. Ancak bu olumlu etkinin BIST100 endeksinde yer alan hisse senetleri için daha düşük olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, firm size anomaly on stock returns of 331 firms included in ISEALL indices of Borsa Istanbul between 01/03/2011 - 30/09/2020 was analyzed using panel data analysis. Excess returns of stocks are used as the dependent variable in the study. Market capitalization, Market-to-Book Value ratio, free float ratio, earnings per share, market excess return, and 10-year bond yield data of Turkey were used as independent variables. Results of the panel data analysis indicate that for the stocks included in the Borsa Istanbul ISEALL index market capitalization has a positive effect on stock returns. However, it is observed that this positive effect is lower for stocks included in the ISE100 index.