The weekend effect and Borsa Istanbul
Haftanın günü etkisi ve Borsa İstanbul
- Tez No: 496074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmanın amacı Borsa Istanbul'da Haftanın Günü Etkisinin gelişmekte olan menkul kıymetler borsası üzerinde anlamlı olup olmadığını araştırmaktır. 02.02.2015 tarihinden 29.09.2017'ye kadar BIST-100'de faaliyet gösteren firmaların günlük toplam getiri ve kapanış fiyatlarını Bloomberg Terminali'den toplanan ve araştırmaya uygulayan bir veri seti kullanılmıştır. Yapılan analizlerin sonuçlarına göre Pazartesi günün getirilerinin pozitif ve statistiksel olarak anlamlı olduğu anlaşılmıştır. Ulaşılan bulgular Haftanın Günü'nün ters etki gösterdiğini açıklamıştır. Bu çalışmada, Haftanın Günü etkisi ve Haftanın Günü ters etkisinin firmanın büyüklüğüyle ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Özellikle bu eğilimin küçük sermaye değerleri olan firmaların portföylerinde güçlü bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Ancak Haftanın Günü etkisinin ve faaliyet sektörü ilgili herhangi bir bağ olduğuna dair kanıt bulunmamaktadır. Son olarak, ortalama değerleri ve standart sapma değerleri farklı alt dönemlerde yukarı ve aşağı doğru yönlü desenleri analiz edildi. Bu çalışmada, BIST-100'dekigünlük getirilerin mevsimselliğe bağlı farklılığı izlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this paper is to examine whether the day of the week effect in Borsa Istanbul is significant as in a developing stock market. A dataset of day to day total return and closing prices of the firms listed at BİST-100 from the period 02.09.2015 to 29.09.2017 was gathered from Bloomberg Terminal and was applied to investigations. The results of conducted analysis reports positive and significantly greater Monday returns than other days returns, that is appears to be an evidence of reversal weekend effect. Another essential result indicated in this study is that weekend and reverse form of weekend effects are related to firm size, as tendency is mainly stronger in the portfolios of small-cap companies, but there is no any evidence concerning weekend effect and the sector firm operating in. Lastly, mean values and standard deviations were analyzed to examine volatile pattern with upward and downward trends in different sub-periods. Findings in this analysis indicate a possible seasonality in the volatility of daily stock returns in BIST-100.