Myofasiyal ağrı sendromunda güncel tedavi etkinliklerinin objektif ve subjektif bulgularla değerlendirilmesi
Evaluation of current treatment activities in myofacial pain syndrome with objective and subjective findings
- Tez No: 688253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN DEMİRKOL, PROF. DR. LEVENT NALBANT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Myofasiyal ağrı sendromu tanısı konulan, masseter kasında aktif tetik noktası bulunan, 18-65 yaş arası 80 hasta bu çalışmaya dahil edildi. MAS tanısı konulan 80 hasta, klinik muayene yapılıp, hasta formları incelenerek doldurulduktan hasta grupları oklüzal splint tedavisi (n:20), Nd:YAG lazer (n:20), diyot lazer (n:20), botulinum toksin (n:20) olacak şekilde randomize olarak belirlendi. Gruplarda standardizasyon sağlamak için tedavi başlangıç günü ve tedaviden 1 ay sonra masseter kasındaki ağrının şiddeti VAS skoru ile değerlendirildi. VAS (0-10 cm;) 0 hiç ağrı yok, 10 çok şiddetli ağrı) olduğunu gösterdiği şeklinde hastalar bilgilendirildi. Algometre ile ağrı eşik ölçümleri, en ağrılı gergin bant içinde bulunan tetik nokta üzerinde yapıldı. Aynı noktadan 3 kez ölçüm yapıldı ve bunların ortalaması alınarak değer kaydedildi. Hastaların kas içi oksijen saturasyonu (doygunluğu) ölçümleri, yakın kızıl ötesi dalga boyunda ışık saçan diotlar ve 1 tane foto dedektörü bulunan prob ile Arges Cerebro model yakın kızılaltı spektroskopisi (YKAS) kullanılarak yapıldı. Işık kaynağından 3 cm uzaklıkta bulunan dedektör ile gönderilen ışık, enlemesine ve derinlemesine dokuda yaklaşık 1,5 cm'lik muz şeklinde bir bölümde tarama yapıldı. Sağ veya sol taraftaki masseter kasın en hassas noktasından, 20 saniye boyunca kaslar istirahat halindeyken ölçüm yapıldı. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, çalışmaya dahil edilen 80 hastanın büyük çoğunluğunda tedavi öncesine göre algometre değeri ve fnırs ölçümlerinde artış, VAS skorlarında ise azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Eighty patients between the ages of 18-65 who were diagnosed with myofascial pain syndrome and had active trigger points in the masseter muscle were included in this study. 80 patients diagnosed with MAS, after clinical examination, patient forms were examined and filled, patient groups were treated with occlusal splint treatment (n:20), Nd:YAG laser (n:20), diode laser (n:20), botulinum toxin (n:20). were determined randomly. To provide standardization in the groups, the severity of pain in the masseter muscle was evaluated with VAS score on the day of treatment start and 1 month after treatment. The patients were informed that the VAS (0-10 cm;) indicated 0 no pain, 10 very severe pain). Threshold measurements were made with the algometer on the trigger point. Measurements were made from the same point 3 times and the value was recorded by taking the average of them. Intramuscular oxygen saturation measurements were made using Arges Cerebro near infrared spectroscopy (YKAS) and photo detector. The light sent by the detector, which is 3 cm from the light source, was scanned in a banana-shaped section of approximately 1.5 cm in the transverse and deep tissue. Measurements were taken from the most sensitive point of the right or left masseter muscle, which was at rest for 20 seconds. The results of this study, most of 80 patients included in the study, an increase in the algometer value and fnırs measurements and a decrease in the VAS scores were observed compared to the pre-treatment.