Türkiye'de periodontoloji ve ağız diş ve çene cerrahisi alanında çalışan diş hekimlerinin; implant cerrahisindeki ilaç kullanım protokollerinin değerlendirilmesi
Assesment of medical drug protocols in implant surgeryof dentists working in the field of periodontology andoral maxillofacial surgery in Turkey
  1. Tez No: 688252
  2. Yazar: ESİN BÜYÜKERKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ CANSIN KARAKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dental implant cerrahisi, günümüzde çeşitli diş eksikliklerinin tedavisi amacıyla rutinde yapılan tedavilerdendir. İmplant cerrahileri; flepsiz tek üye implant yerleştirilmesinden, kemik ogmentasyonuyla aynı seansta immediat implant yerleştirilmesi gibi çeşitli tedavileri içermektedir. Bu tezde; bu cerrahi tedaviyi Türkiye'de sıklıkla uygulayan periodontolog ve ağız diş ve çene cerrahlarının tedavi öncesi ve sonrasında farklı ilaç protokollerini karşılaştırmayı amaçladık. Google drive üzerinden oluşturduğumuz ankete toplam 250 hekim yanıt vermiştir. Anket sonuçlarına göre implant tedavisinin daha sıklıkla özel kurumlarda ve çene cerrahisi uzmanları tarafından yapıldığı görülmüştür. Ağız diş ve çene cerrahları steroid kullanmayı periodontologlardan daha fazla tercih etmektedirler. Özel kurumlarda çalışan hekimler steroid kullanmayı daha çok tercih etmektedir. En sık tercih edilen antibiyotikler amoksisilin ve amoksisilin+klavulonik asit kombinasyonu olmuştur. En sık tercih edilen analjezik ve antienflamatuvarlar ise naproksen sodyum(apranax), flurbiprofen(majezik), deksketoprofen(arveles), parasetamol(parol) ve ibuprofen(iburamin) olmuştur.
Özet (Çeviri)
Dental implant surgery is one of the routine treatments performed for the treatment of various tooth deficiencies today. Implant surgeries include various treatments such as placing a single tooth implant without a flap, immediate implant placement simultaneously with bone augmentation, or implant replacement in the same region after treatment of failed implant. In this thesis, we aimed to compare the different drug protocols of periodontologists and oral and maxillofacial surgeons, who generally apply this surgical treatment in Turkey, before and after treatment. 250 doctors replied to our survey which is prepared via Google Drive. According to survey results, implant medication is mostly applied in private corporation by maxillofacial surgeons. Again, oral and maxillofacial surgeons prefer to use steroids more than periodontologists. Doctors, who working in private companies, prefer to use steroids more than others. Amoxicillin and amoxicillin + clavulonic acid combinations have been the most preferred antibiotics. Naproxen sodium (apranax), flurbiprofen (majezik), dexketoprofen (arveles), paracetamol (parol) and ibuprofen (iburamin) have been the most preferred analgesic and anti-inflammatory drugs.