Şeyh Bahâeddîn el-'Âmilî ve el-Keşkûl adlı kitabı
The book Of Sheikh Bahâeddın al-'Âmilî And al-Kaşkul
  1. Tez No: 688269
  2. Yazar: REVŞEN HÜDA İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada, Arap Edebiyatına birçok eseriyle katkı sağlamış olan el- 'Âmilî ve“Keşkûl”adlı eseri inclenmiştir. Birinci bölümde el- 'Âmilî'nin yaşadığı dönemin siyasi tarihi, sosyo-kültürel yapısı ve edebiyat ve şiir zemini, dönemin en ünlü mensur ve manzum eserleri ele alınmış ardından el- 'Âmilî'nin hayatı ve eserleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde ise el- 'Âmilî'nin“Keşkûl”adlı eseri yirmi sekiz konu başlığı altında dil, içerik ve kapsam bakımında ele alınmıştır. Eserde, Tefsirle ilgili açıklamalara, hadislere dair bilgilere, Arap grameri, lugatı ve belâgatına dair kısımlara, düşündürücü fıkralara, ilginç hikâye ve kıssalara, seçme şiirlere, Hz. Ali, Yunan filozofları, hükümdarlar ve bazı ünlülere ait hikmetli sözlere, vecize ve atasözlerine, gazel, methiye, fahriye ve mersiyelere, vasiyet, mektup ve hutbelere, tasavvuf, felsefe ve ahlâka, kelâm, tevhid ve ilâhiyyâta dair bilgilere, cebir, geometri ve astronomi gibi müsbet ilimlere dair bahislere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, al- 'Âmilî, who contributed to Arabic Literature with many boks and and his book named“Keşkûl”were examined. In the first part, the political history, socio-cultural structure, literature and poetry background of the period in which al- 'Âmili lived, the most famous prose and verse works of the period were discussed, then the life and studies of al- 'Âmili were examined in detail. In the second part, al-'Âmilî's“Keşkûl”is discussed in terms of language, content and scope under twenty-eight titles. In the book is included explanations about tafsir, information about hadiths, parts about Arabic grammar, vocabulary and rhetoric, thought-provoking anecdotes, interesting stories and parables, selected poems, Hz. Ali, wise words of Greek philosophers, rulers and some famous people, aphorisms and proverbs, ghazals, eulogies, fahriye and elegies, wills, letters and sermons, knowledge of mysticism, philosophy and ethics, theology, tawhid and theology, algebra and positive sciences such as geometry and astronomy.