Osmanlılarda selefî bir hareket: Kadızâdeliler
A salafist movement in the Ottomans: Kadizâdelis
  1. Tez No: 688290
  2. Yazar: İSMAİL BUĞDAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUBAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, Osmanlı Devleti'nin XVII. yüzyılında yaşamış olan Kadızâde Mehmed Efendi ve selefi perspektife sahip olan Kadızâdeliler Hareketi'ni incelemeyi hedeflemektedir. Etkileri XVII. yüzyıl boyunca devam etmiş olan bu hareket Osmanlı Devleti'ni siyasi, sosyal ve dini açılardan etkilemiştir. Çalışma ile Kadızâdeliler Hareketi'nin ortaya çıkmasına sebep olan ekonomik, siyasi, coğrafi ve dini fikirler incelenmiş; akabinde Kadızâdeliler Hareketi'nin tarihsel süreci ve gelişimi ele alınmıştır. Kadızâdeliler Hareketi'nin lideri konumunda olan şahsiyetler ayrı ayrı incelenerek bu şahsiyetlerin fikrî liderliğinde gündeme getirilen konular irdelenmiştir. Kadızâdeliler Hareketi'nin görüşlerinden, itikadi yorumlarından, tasavvuf ehline olan yaklaşımlarından hareketle Selefi düşünce sistemine ait bir hareket oldukları vurgulanmıştır. Selefiliğin hararetle tartışıldığı günümüz dünyasını göz önüne alırsak bu çalışmanın güncel bir mesele olduğu kendiliğinden anlaşılır. Buradan da hareketle çalışmamızda Kadızâdeliler Hareketi'nin mezhebi aidiyetlerini tespit etmek ve Kadızâdeliler Hareketi'ni Osmanlı Selefiliği olarak ortaya koymak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Ottoman Empire, Kadızâde Mehmed Efendi and his people who lived in the 17th century in terms of Salafi. This movement, whose effects continued throughout the 17th century, affected the Ottoman Empire in terms of political, social and religious aspects. In this study, the economic, political, geographical and religious ideas that led to the emergence of the Kadızâdeliler Movement were examined; Then, the historical process and development of the Kadızâdeliler Movement are discussed. The personalities who were the leaders of the Kadızâdeliler Movement were examined separately and the issues brought to the agenda under the intellectual leadership of these personalities were examined. It has been emphasized that the Kadızâdeliler Movement is a movement belonging to the Salafi system of thought, based on its views, creed interpretations, and approaches to Sufi people. Considering that the“Salafism”movement and the Salafist thought system are still being discussed today, it is obvious that this study is a current issue. From this point of view, it is aimed in our study to determine the sectarian affiliations of the Kadızâdeliler Movement and to reveal this movement as Ottoman Salafism.