I. Anastasius Devri (491-518) Doğu Roma tarihi
The Eastern Roman history in the Anastasius I (491-518) era
  1. Tez No: 688289
  2. Yazar: SEDA TİKBIYIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHA KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Roma imparatorluğunun 395 yılında I. Theodosius'un oğulları arasında doğu-batı olarak ikiye ayrılmasının akabinde Batı Roma İmparatorluğu varlığını 476 yılına kadar sürdürebilmiştir. Doğu Roma İmparatorluğu ise batının aksine bir orta çağ imparatorluğu olarak Bizans'a evrilmiş ve 1453 yılına kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Geç Roma İmparatorluğu için kritik bir dönem olarak karşımıza çıkan V. ve VI. yüzyıldaki sorunların bir kısmı İmparator Anastasius devrine rastlamıştır. Dönemin iç sorunu olarak incelediğimiz isyanlar, imparatorluğun doğu sınırını tehdit eden Sasanilerle mücadeleler, batı sınırında başta Gotların bulunduğu Cermen kavimlerle yaşanılan problemler, dini çatışmalar, mali alandaki belirsizlikler bu sorunların başlıcalarıydı. Özellikle 502-506 yılları arasında meydana gelen ve dönemin iki önemli gücü konumundaki Roma ve Sasani devletleri arasındaki savaş doğu sınırındaki kent hayatına büyük darbe vurmuştur. Bunların yanı sıra Anastasius'un mali sorunlara çözüm olarak getirdiği madeni para reformu, sınır güvenliğini sağlamak adına inşa ettirdiği tahkimatlar, halkın omzunda yük haline gelen vergilerin kaldırılması gibi icraatlarının tümü çalışmamızda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the Roman Empire was divided into two as east and west among the sons of Theodisius I in 395 CE, the Western part collapsed in 476. Unlike the west, the Eastern part evolved into Byzantium as a medieval empire and managed to survive until 1453. The reign of Emperor Anastasius, a critical period for the Late Roman Empire, corresponds to the end of the 5th century and the beginning of the 6th century. The rebellions (which we studied as the domestic problem of the period), the conflicts with the Sassanids threatening the eastern border of the empire, the problems with the Germanic tribes (especially Goths on the western border), religious conflicts, and the financial difficulties were the main problems of this era. The war between the Romans and Sasanians, which took place between the years 502-506 and which were the two great powers of the period, had devastating effects on the urban life on the eastern border. In addition to these, all of the actions of Anastasius, such as the coin reform that he brought as a solution to financial problems, the fortifications he had built to ensure border security, and the abolition of some taxes were studied in our study.