Ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.) yetiştirilen alanların bitki besleme kapasitelerinin toprak analizleri ile belirlenmesi: Tekirdağ ili Ergene ilçesi örneği
Determination of plant nutrition capacities of bread wheat (Triticum aestivum L.) cultivation areas by soil analyses: the case of ergene district of tekirdag province
  1. Tez No: 688310
  2. Yazar: SEVİLAY GÖKÇE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORKMAZ BELLİTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yoğun bir şekilde ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.) yetiştiriciliği yapılan, Tekirdağ ili, Ergene ilçesine bağlı 15 köyden alınan toplam 70 adet toprak örneğinin bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerini incelemek, buğday bitkisinin beslenme durumunu toprak analizleri ile belirlemek ve mevcut verimlilik durumlarını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Toprak örnekleri, 0-30 cm derinlikten GPS yardımı ile koordinatları kaydedilerek alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; toprakların %40'ı“nötr”dür. Toprakların tamamının organik madde içerikleri ortalama bir değer olarak %1,25 olup,“çok az”ve“az”sınıfında ve organik maddece yetersiz olarak değerlendirilmektedir Toprakların tamamı tuzsuzdur. CaCO3 içerikleri bakımından toprakların %81,43'ünün“az”kireç içerdiği belirlenmiştir. İncelenen toprak örneklerinin, %48,57'sinin“tınlı”tekstür sınıfına girdiği görülmüştür. Toprakların %68,57'sinde toplam azot“az”, %54,29'unda elverişli fosfor“yeterli”, %48,57'sinde değişebilir potasyum“yeterli”, %41,43'ünde değişebilir Ca“yeterli”ve %57,14'ünde değişebilir Mg'un“yeterli”olduğu görülmüştür. Elverişli mikro besin elementlerinden, Cu ve Mn'ın“yeterli”, Fe'in“fazla”ve Zn'in“az”olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma sonuçlarının, Tekirdağ ili, Ergene ilçesi çiftçilerine toprak ve bitki analizlerinin yaptırılmasının önemi ve özellikle toprak analiz sonuçlarına göre yapılacak olan bilinçli gübrelemenin yararları konusunda yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This survey is carried out to examine the physical and chemical characteristics and also to identify the current fertility of a total of 70 soil samples taken from intensive wheat alternation done 15 villages in Ergene district belongs to Tekirdağ Province. Soil samples were taken from a depth of 0-30 cm by recording their coordinates with the help of GPS. According to the research results; 40% of the soils are“neutral”. Content of organic material of all soil samples as an average value of %1,25, is classified as“too few”and“few”and qualified as“deficient”in point of organic material. The entire soil samples are found“salt-free”. It has been determined that 81,43% of the soils contain“little”lime in terms of CaCO3 content. 68.57% of plant-friendly nitrogen is“less”, 54.29% of phosphorus is“sufficient”, 48.57% of potassium is“sufficient”, 41.43% of Ca is“sufficient”and Mg. It was seen that 57.14% of the flour was“adequate”. It has been determined that Cu and Mn are“sufficient”, Fe is“more”and Zn is“less”from micronutrients. With this survey results, it is considered that it'll guidance the farmers of Tekirdağ City, Ergene district about the significance of performing soil-plant analysis and especially benefits of conscious fertilizing according to results of soil analysis.