Tarımsal işletmelerde yeşil yönetim uygulamaları: Nitel bir araştırma
Green management practices in agricultural businesses: A qualitative research
  1. Tez No: 688319
  2. Yazar: YAVUZ GEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tarımda“yeşil yönetim uygulamaları”işletmelerin fizibilite çalışmalarından başlayarak tarımsal ürün pazarlama faaliyetlerine kadar tüm organizasyonlarında başta insan sağlığı ve diğer canlılar olmak üzere çevrenin ekolojik dengesinin korunması odaklı işletme faaliyetlerini planlayıp uygulamasını içermektedir. Yeşil yönetim anlayışı, doğal çevrenin korunması ile ekonomik büyüme olgusunun sürdürülebilir olarak uzun soluklu ve birlikte yürütülmesi esasını ifade etmektedir. Tarımsal işletmeler üretimlerini artırmak ve birim oranda elde edilen verimi maksimum seviyeye çıkarmak için çeşitli kimyasal ilaçlar kullanmaktadır. Bu kimyasal ilaçlar başta insan sağlığı ve diğer canlı türleri olmak üzere bitki örtüsü, çevre kirliliği, atmosfer kirliliği, su kaynaklarının kirliliği, doğal dengenin bozulması ve iklim değişiklikleri gibi olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Günümüzde Dünya'da ve Türkiye'de tarımsal üretim faaliyetlerde bulunurken çevreyi korunmanın da üretilen ürünler kadar hayati önemde olduğunun farkına gereği kadar varılamamıştır. Çalışmanın amacı, Türkiye'de tarımda yeşil yönetim uygulamalarını analiz etmek tarımsal üretimden kaynaklı çevre tahribatlarına önleyici çözüm önerileri sunmaktır. Çalışma Türkiye'de faaliyet gösteren 50 tarım işletmesi ile gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yöntemleriyle işletmelerin kurumsal web sitelerinden veriler toplanmış, toplanan veriler tablolar ışığında analiz edilmiş ve uygulamaların yeterli düzeyde olmadıkları görülmüştür. Bu alandaki devlet teşvik ve desteklerinin de önemli olduğu görülmektedir. Buna karşılık yeşil yönetim uygulamalarını uygulayan işletmelerin, çevrenin, ekolojik dengenin korunmasına katkılar sağladığı, toplumsal sorumluluk bilinci geliştirdiği ve iktisadi başarılarının arttığı görülmüştür. Ayrıca yeşil yönetim uygulamaları işletmelerin sürdürülebilir üretimini ve prestijini arttırdığı, çalışanlarının verimi üzerinde de olumlu yansımalarının olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın, yeşil yönetim uygulamalarında işletmelerin karşılaştıkları sorunları görmesi açısından faydalı olacağı düşünülmektedir. Mevcut olan tarımsal üretim kaynaklı çevresel sorunlara değinilerek elde edilen sonuçların verileri üzerinden geliştirilen çözüm önerilerinin sektörel bazda yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
“Green management practices”in agriculture include the planning and implementation of business activities focused on the protection of the ecological balance of the environment, especially human health and other living things, in all organizations, starting from feasibility studies of enterprises to agricultural product marketing activities. The concept of green management expresses the principle that the protection of the natural environment and the phenomenon of economic growth are carried out in a long-term and sustainable manner. Agricultural enterprises use various chemical pesticides to increase their production and maximize the yield obtained at unit rate. These chemical drugs cause negative consequences such as human health and living species, vegetation, environmental pollution, atmospheric pollution, pollution of water resources, deterioration of natural balance and climate changes. Today, while carrying out agricultural production activities in the world and in Turkey, it has not been realized enough that protecting the environment is as vital as the products produced. The aim of the study is to analyze green management practices in agriculture in Turkey and to offer preventive solutions for environmental damage caused by agricultural production. The study was carried out with 50 agricultural enterprises operating in Turkey. Data were collected from the corporate websites of the enterprises with qualitative research methods, the collected data were analyzed in the light of tables and it was seen that the applications were not sufficient. It is seen that government incentives and supports in this area are also important. On the other hand, it has been observed that businesses that implement green management practices contribute to the preservation of the ecological balance of the environment, develop a sense of social responsibility and increase their economic success. In addition, it has been concluded that green management practices increase the sustainable production and prestige of enterprises and have positive reflections on the productivity of their employees. It is thought that the research will be useful in terms of seeing the problems faced by businesses in green management practices. It is expected that the solution proposals developed on the data of the results obtained by addressing the environmental problems arising from the existing agricultural production will be guiding on a sectoral basis.