Marmara bölgesi manda populasyonlarının genetik yapısının mikrosatellitler ile incelenmesi
An investigation of genetic structure of buffalo populations in marmara region by using microsatellites
- Tez No: 688339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÖZKAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Marmara Bölgesi'nde yetiştiriciliği yapılan dört farklı manda populasyonunda (İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir ve Bursa) 20 mikrosatellit belirteci kullanılarak genetik çeşitliliğin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan istatistik analizler sonucunda toplam 179 allel tespit edilmiştir. Lokus başına allel sayısı 5 (ILSTS033) ile 17 (ETH003) arasında değişmiştir. Çalışmada genetik çeşitliliğin bir diğer ölçütü olan gözlenen ve beklenen heterozigotluk değerlerine ait sonuçlar sırasıyla 0,547 ve 0,625 ile 0,583 ve 0,684 arasında değişmektedir. Çalışma kapsamında ırklara ait FIS değerleri 0,11687 ile 0,0658 arasında bulunmuştur. Marmara Bölgesi'nde çalışılan dört farklı manda populasyonuna ait FST değerleri, 0,00722 ile 0,04832 arasında değişmiş olup, çok az bir genetik farklılaşmanın varlığından söz edilebilir. Faktöriyel birleştirici analiz sonucuna göre, Tekirdağ ve Balıkesir populasyonlarına ait bireylerin karışmış ve ortada, İstanbul ve Bursa populasyonuna ait bireylerin ise, farklı eksenlerde daha net olarak birbirinden ayrılıp kümelendiği gözlenmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler doğrultusunda yapılan temel bileşenler analizinde, İstanbul ve Tekirdağ populasyonlarındaki bireylerin ayrı eksen üzerinde fakat birbirlerine yakın konumlarda bulunduğu gözlenmiş, bu durumun iki populasyonun coğrafi yakınlığından kaynaklandığı düşünülmüştür. Tekirdağ ve Balıkesir populasyonlarının ise aynı eksen üzerinde yakın konumlarda yer alması bu iki popülasyonun karışmış olabileceği fikrini güçlendirmiştir. Bu çalışma Marmara Bölgesi'ne özgü Anadolu mandası populasyonlarında yapılan genetik anlamda ilk çalışma özelliğine sahip olup, ileride yapılacak diğer çalışmalara da kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine genetic diversity by using 20 microsatellite markers in four different buffalo populations (Istanbul, Tekirdağ, Balıkesir and Bursa) reared in the Marmara Region. As a result of the statistical analysis, a total of 179 alleles were detected. The number of alleles per locus ranged from 5 (ILSTS033) to 17 (ETH003). In the study, it was determined that the results of observed and expected heterozygosity values, which is another criterion of genetic diversity, varied between 0.547 and 0.625 and 0.583 and 0.684, respectively. In the study, the FIS values of the breeds were found to be between 0.11687 and 0.0658. The FST values of four different buffalo populations studied in the Marmara Region ranged between 0.00722 and 0.04832, and there is very little genetic variation. According to the result of the factorial correspondence analysis, it was observed that the individuals belonging to the Tekirdağ and Balıkesir populations were mixed and clustered in the middle, while the individuals belonging to the Istanbul and Bursa populations were more clearly separated and clustered in different axes. In the principal component analysis made in line with the data obtained from the study, it was observed that the individuals in the Istanbul and Tekirdağ populations were on a separate axis but in close proximity to each other, and this was thought to be due to the geographical proximity of the two populations. The fact that Tekirdağ and Balıkesir populations are in close positions on the same axis strengthens the idea that these two populations may be mixed. This study is the first genetic study in Anatolian buffalo populations specific to the Marmara Region and will be a source for future studies.