Atıktan geri dönüşüm yolu ile elde edilen Fe3o4@ac manyetik nanoparçacıkların β-siklodekstrin ile inklüzyon komplekslerinin hazırlanması, karakterizasyonu, kumaşa aplike edilmesi ve güç tutuşurluk, uv geçirgenlik ve elektromanyetik kalkanlama özelliklerinin incelenmesi
Preparation of inclusion complexes of Fe3o4@ac magnetic nanoparticles, obtained by recycling waste, with β-cyclodextrin; their characterization, application onto fabric and investigation of flame reterdancy, uv transmittance and electromagnetic sheilding properties
- Tez No: 688348
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez kapsamında, çam ve kanola bitkisel atıkları piroliz yöntemi ile karbonize edilmiş ve bu atıklar aktifleştirilerek aktif karbon haline getirilmiştir. Aktif karbon ile Ferrit (Fe3O4) reflux metodu ile birleştirilerek Fe3O4@AC bileşiği elde edilmiştir. Fe3O4@AC partikülleri ve β-siklodekstrin, ile yoğurma tekniği kullanılarak CD:Fe3O4@AC inklüzyon kompleksi elde edilmiştir. FTIR, TGA, EDX, XRD ve SEM analizleri ile bileşiklerin karakterizasyonları incelenmiştir. Analizler sonucunda Fe3O4@AC bileşiğinin ve CD:Fe3O4@AC komplekslerinin başarıyla sentezlendiği görülmüştür. Fe3O4@AC bileşiğiyle ve CD:Fe3O4@AC kompleksiyle %100 pamuklu dokuma kumaşlar kaplanmıştır. Kaplanan kumaşlara UV koruma, güç tutuşurluk ve elektromanyetik kalkanlama özellikleri kazandırılması hedeflenmiştir. Kaplama işlemi uygulanan kumaşlara UV koruma, güç tutuşurluk ve elektromaynetik kalkanlama testleri yapılmıştır. Kumaş testleri sonucunda UV koruyuculuk ve güç tutuşur özellik görülmüştür. Ancak hem Fe3O4@AC bileşiği ve hem de CD:Fe3O4@AC kompleksiyle kaplanan kumaşlarda elektromanyetik kalkanlama özelliği elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, vegetal wastes (pine and canola) were carbonized by pyrolysis and then these wastes were activated and turned into activated carbon. Fe3O4@AC was obtained from Ferrite (Fe3O4) and activated carbon by using reflux method. CD:Fe3O4@AC inclusion complex was obtained from β-cyclodextrin and Fe3O4@AC particles by using kneading technique. Characterization of these compounds were done by FTIR, TGA, EDX, XRD and SEM analysis. It was tried to gain UV protection, flame retardancy and electromagnetic shielding properties to cotton fabrics coated with Fe3O4@AC compound and CD:Fe3O4@AC complex. As a result of the analyzes (SEM-EDX, FTIR, XRD and TGA), it was confirmed that Fe3O4@AC compound and CD:Fe3O4@AC complexes were successfully synthesized. UV protection, flammability and electromagnetic shielding tests were performed on fabrics coated with Fe3O4@AC compound and CD:Fe3O4@AC complex. As a result of these studies, multifunctional fabrics with excellent UV protection and flame retardancy effect were obtained. However, electromagnetic shielding feature could not be gained to the fabrics coated with both Fe3O4@AC compound and CD:Fe3O4@AC complex.