Atıktan türetilmiş yakıtın termokimyasal dönüşüm karakterinin incelenmesi
Investigation of thermochemical conversion characteristics of refused derived fuel
  1. Tez No: 343213
  2. Yazar: HİLAL AYDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL BAŞAKCILARDAN KABAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Evsel katı atık yönetimi, nüfusun hızla arttığı, ilkel çöp toplama sisteminin hala benimsendiği ve çöp depolama alanlarının oldukça kısıtlı olduğu ülkelerde oldukça kritik bir konudur. Etkin bir yönetim sisteminde farklı atık yönetim işlemleri çevresel, ekonomik ve sosyal parametrelerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere birbiri ile harmanlanır. En uygun işlemlerin seçilmesi ve birleştirilmesiyle insan sağlığı ve çevrenin korunmasını garanti altına alan yönetim sistemi aynı zamanda bütünleştirilmiş katı atık yönetimi adını alır. İyi tasarlanmış bir atık yönetim sistemi atığın önlenmesini, tekrar kullanılmasını, geri dönüştürülmesini, enerji geri kazanımını ve nihai bertarafını içerir.Bu çalışmada, evsel atığın geri dönüştürülebilir fraksiyonunun (cam, PP, PE, metal vs) ayrıştırılması sonrasında kalan yanabilir nitelikteki kısmın parçalanmış hali olan atıktan türetilmiş yakıt kullanılmıştır. Çalışma dört aşama halinde yürütülmüştür.Birinci aşama atıktan türetilmiş yakıtın karakterizasyonuna yöneliktir. Bu aşamada yakıtın kısa ve nihai analizi ve kalorifik değer analizi yapılmıştır.Çalışmanın ikinci aşamasında inert ortamda termogravimetrik (TG) ve diferansiyel termogravimetrik (DTG) analiz yöntemleri kullanılarak termal analiz yapılmıştır. ATY'nin piroliz profilini yorumlayabilmek amacıyla ATY'nin ana bileşenleri olan kağıt, polipropilen (PP), yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) ve elyaf numuneleri için de termal analiz yapılmıştır. ATY'nin inert ortamda termal bozunma profilinin ATY'ı oluşturan bileşenlerin termal bozunma profili ile uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. ATY'nin pirolizinin düşük sıcaklık bölgesindeki nem giderilmesi (
Özet (Çeviri)
Municipal solid waste (MSW) management is a critical issue in most countries where the population is fast growing, primitive collection system is still preferred and the landfill spaces are limited. In an effective management system, different waste management activities are harmonized in order to meet the requirements of environmental, economic and social parameters. Selecting and combining the most appropriate activities that ensure the protection of human health and the environment are also called as integrated solid waste management. A well designed integrated waste management system includes waste prevention, re-use, recycling, energy recovery and disposal.In this study refused derived fuel, which is the combustible fraction left after segragating recoverable fraction (glass, polypropylene, polyethylene, scrap metals etc.) from municipal solid waste,was used. Study was done in four stages. First stage was dedicated to characterize the refused derived fuel. Proximate analysis, ultimate analysis and calorific value were determined in this stage.In the second stage of the study, thermal analysis was done under inert atmosphere by using thermogravimetry (TG) and differential thermogravimetry method. To interpret the pyrolysis profile of RDF, thermal analysis was done on the main constituents of RDF, namely paper, polypropylene (PP), high density polyethylene (HDPE) and fiber. Thermal decomposition of RDF under inert atmosphere was coherent with the pyrolysis profiles of the RDF constituents. Thermal decomposition of RDF, apart from moisture removal at low temperature reagion (