Impact of postmodern style on language of architectural landscape in developing countries/ Erbil as a case study
Gelişmekte olan ülkelerde mimari peyzaj dili üzerine postmodern üslubun etkisi/ vaka çalışması olarak Erbil
- Tez No: 688366
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez, mimarlığın bakış açısına göre postmodernizmin peyzaj ve binalar üzerindeki etkisine dayanmaktadır. Postmodernizmi ve postmodern üslubun modern yaşam üzerinde nasıl bir etki yaratabileceğini açıklamaya çalışır. Tasarım faktörleri, ilkeleri, peyzaj elemanları ve yapılar da bu makalede ele alınmaktadır. Postmodern manzara, inanılmaz yapı, mizahi ruh hali ve yer şekilleri ile ilişkilendirilebilir Özellikle dört Erbil parkı inceleme veya çalışma altındaydı. Işte bu parklarda temel gözlem, bu parkların postmodern üslubuna uygun olup yada olmadığıdır. Parklar hem çocuklar hem gençler hem de yaşlılar için ruh sağlığı ve beden sağlığı açısından çok önemli bir rol oynamaktadır. Postmodern tasarım öğeleri en iyi grafik, renk, kontrast, su özelliği ve en iyi bahçe detaylarından oluşur. Erbil hükümeti bu dört park için postmodern tarza göre en iyisini nasıl yapabilir. Kamuoyu araştırmasına ve postmodern bir şekilde önerilerde bulunuldu. Postmodern mimari tasarımın altında yer alan peyzaj, özgün ve güzel bir tasarıma sahip olup, tatmin için neredeyse tüm insan ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Erbil'de tarihin geçişi ile bu tür bahçeler ile zamanın değişmesi ve Erbil'in kadim tarihine etkisi ile önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on the impact of postmodernism, on landscape and buildings, according to architecture's point of view. It attempts to describe postmodernism, and how the postmodern style can create an impact on modern life. Design factors, principles, elements of landscape, and buildings are also discussed in this paper. Postmodern landscape can be related to incredible structure, humorous mood, and landforms. Especially four Erbil parks were under study. Here in these parks, the main observation was based on that these parks are according postmodern style or not. Parks play a very important role in mental health and physical health for children for young people and also for old peoples. Postmodern design elements consist of the best graphical, color, contrast, water feature, and best garden details. How Erbil government can do best according to postmodern style for these four parks. Suggestions are given according to public survey and postmodern way. The landscape that is under postmodern architecture design has a unique and beautiful design, its cover almost all human needs for the satisfaction it. This kind of garden with the passage of history in Erbil has its importance with the change of time and its impact on the ancient history of Erbil.