Sürdürülebilir karbon takviyeli Al-7075 alaşımlarının toz metalurjisi ile üretimi
Production of sustainable carbon reinforced Al-7075 alloys by powder metallurgy
- Tez No: 688414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA ŞİMŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Alüminyum matrisli kompozitler birçok farklı uygulama alanında kullanılmış olsa da, mekanik, tribolojik ve korozyon özelliklerinin iyileştirilmesi, uygulama alanlarının genişletilmesi için çok önemlidir. Bunu başarmak için birçok seramik esaslı ve karbon bazlı katkı maddeleri kullanılmıştır. Fakat, çevre dostu ve düşük üretim maliyetli hidrotermal karbonlar (HTC'ler) alüminyum matrisli malzemelerde henüz kullanılmamıştır. Bu çalışmada, selülozdan üretilen üç farklı miktarda HTC (ağırlıkça% 0,25, %0,50 ve % 1,00) Al 7075'te ilk kez toz metalurjisi ile takviye malzemesi olarak kullanılmıştır. Mekanik, tribolojik ve korozyon test sonuçlarına göre, Al 7075 alaşımının bahsedilen tüm özellikleri HTC'ler ile geliştirilmiştir. Bu çalışmanın sonucu olarak, HTC'lerin, alüminyum matris kompozitler için uygun takviye malzemesi olarak kullanılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aluminium matrix composites have been used in many different application areas. But the enlargement of their application areas mostly depends on the improvement of their poperties (mechanical, tribological and corrosion). For this purpose, many different ceramic and carbon based reinforcement materials have been used. But until now, hydrothermal carbons (HTCs) which are knonw as green and low production cost carbons have not been used. In this theisis, 0.25, 0.50 and 1.00 wt.% amounts of HTCs which produced by cellulose as a biomass, were used as an additive in Al 7075 alloy by powder metallurgy for the first time. According to the test results, the mechanical, corrosion and tribological properties of Al 7075 alloy were improved with the addition of HTCs as different amounts. This thesis results present that, HTCs is an appropriate reinforcement material and it can be used for alumunium matrix composites.