The impact of urban growth on agricultural lands and land surface temperature variation in a city of Erbil
Kentsel büyümenin bir Eerbil kentinde tarım arazileri ve arazi yüzey sıcaklık değişimleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 688417
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VOLKAN BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, 2000, 2010 ve 2020 yıllarında Erbil Şehri'nin inşa edilmiş alanlarının artışını ve LST üzerindeki etkisini belirlemek ve analiz etmek için Landsat-5 TM ve Landsat-8 görüntüleme verilerinin yanı sıra GIS verileri ve algoritmaları kullanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, LST'nin Erbil Şehri bölgeleri ve çevresindeki bölgelerdeki coğrafi dağılımını incelemek ve analiz etmek ve ayrıca LST ile çeşitli arazi örtüsü kategorileri arasındaki bağlantıyı araştırmaktır. Bu çalışmada, farklı arazi örtüsü tiplerini kategorize etmek ve arazi örtüsü sınıflarındaki herhangi bir değişikliği tespit etmek için gözetimli bir kategorizasyon kullanılmıştır. Araştırma bölgesi için LST daha sonra bir Işınımsal Transfer Denklemi (RTE) kullanılarak alındı. Bulgular, bu lokasyonda Yapılı arazilerde önemli ve hızlı bir artış olduğunu göstermektedir. Bu, 2000'de %5.4'ten 2010'dan %22.2'ye 2020'de %14,9'a yükseldi. Ayrıca, tarım alanı 2000, 2010 ve 2020 arasında önemli ölçüde düştü ve sırasıyla %6.7, %5,5 ve %8,1'e tekabül etti. Ayrıca, LST'nin şehir bölgeleri içindeki coğrafi dağılımı eşit ve eş merkezli değildi. Daha önce oluşturulan ilçelere göre, şehrin ötesinde yeni geliştirilen ilçeler en yüksek YHT'ye sahip olduğundan, en sıcak yüzey konumları üç yıl boyunca şehir dışındaki yerlere odaklandı. Ek olarak, bu çalışma, arazi örtüsü sınıflarındaki farklılıklar nedeniyle LST'nin coğrafi dağılımının değiştiğini bulmuştur. En düşük LST, 2000,2010 ve 2020 yıllarında Yeşil Bitki Örtüsü 31ºC ,34 ºC ve 38ºC iken Tarım ve Yeşil vejetasyon sınıfında kaydedilmiştir. Buna karşılık, en yüksek LST sırasıyla 2000,2010 ve 2020 yıllarında Barren Land 41 ºC ,42 ºC ve 44 ºC'de kaydedilmiştir. Bu nedenle, bu çalışma, LST ve NDVI arasındaki korelasyon analizinin sonuçlarıyla kanıtlandığı gibi, Erbil Şehri'nin su kütlelerinin ve yeşil alanlarının, yüzeylerin soğutulması ve hava sıcaklıklarının düşürülmesi prosedüründe önemli bir rol oynadığını belirlemiştir; üç yıl. Bu 2000,2010 ve sırasıyla 2000, 2010 ve 2020 yılları için -0.86, -0.84 ve -0.82 idi. Sonuç olarak, uzaktan algılama araçlarının kullanılması ve bulguların CBS verileri ve prosedürleriyle birleştirilmesinin, Erbil Şehri'nin gelecekteki genişleme operasyonları ve yerel ve bölgesel planlama üzerinde faydacı bir etkiye sahip olmasına rağmen en başarılı araç olduğu keşfedildi.
Özet (Çeviri)
This study employs Landsat-5 TM and Landsat-8 imaging data, as well as GIS data and algorithms, to identify and analyse Erbil City's constructed areas increase, as well as its influence on LST during the years 2000, 2010, and 2020. The goal of this research is to examine and analyse the geographical distribution of LST in Erbil City regions and surrounding regions, as well as to investigate the link among LST and various land cover categories. An overseen categorization was employed in this work to categorise distinct land cover types and identify any alterations in the land cover classes. The LST for the research region was then retrieved using a Radiative Transfer Equation (RTE). The findings show that there was a significant and rapid increase of Built-Up land in this location. This grew from 5.4% in 2000 to 14.9% from 2010 to 22.2% 2020. Furthermore, agriculture area dropped substantially among 2000, 2010 and 2020, accounting for 6.7% , 5.5% and 8.1% correspondingly. Moreover, the geographic distribution of LST within city regions was non-equal and non-concentric. When relative to earlier created districts, newly developed districts beyond the city had the greatest LST, thus the warmest surface locations were focused in locations outside the city for three years. Additionally, this study found that the geographic distribution of LST varied due to differences in land cover classes. As the lowest LST was recorded in the Agriculture and Green vegetation class, when Green Vegetation was 31ºC ,34 ºC and 38ºC in 2000,2010 and 2020 respectively. In contrast, the highest LST was recorded in Barren Land 41 ºC ,42 ºC and 44 ºC 'in 2000,2010 and 2020 respectively. Therefore, this study dictated that Erbil City's water bodies and green areas perform an important part in the procedure of cooling surfaces and decreasing air temperatures, as evidenced by the outcomes of the correlation analysis among LST and NDVI, that also disclosed a significant negative estimate for three years. This was -0.86, -0.84 and -0.82 for 2000,2010 and for the years 2000, 2010, and 2020, correspondingly. Consequently, the use of remote sensing tools and combining the findings with GIS data and procedures was discovered to become the most successful instrument despite getting a utilitarian influence on Erbil City's future expansion operations and local and regional planning.